تالار

انتخاب درمانگر

در انتخاب درمانگر سه عامل بسیار مهم میتوان ذکر کرد

۱: دانش به روز: یعنی درمانگر از دانش کافی و به روز در درمان برخوردار باشد.
۲: مهارت بالینی: شامل مهارت های بالینی درمانگر که بوسیله ی آن میتواند آگاهی را به طریقی مثر و کاربردی به درمانجو منتقل کند.
۳: خلق و خوی رفتاری: منظور اخلاق و رفتار درمانگر میباشد که در برقراری ارتباط و ایجاد محیط امن درمانی بسیار موثر است.

چگونه یک درمانگر انتخاب کنم؟!

در این متن کوتاه درباره ی یکی از مهمترین مراحل درمان که انتخاب درمانگر است صحبت میکنیم:

بسیاری از مردم از طریق اشخاصی که عقیده آنها را می پذیرند، اسامی درمانگران را به دست می آورند.
حتی با وجود کمک گرفتن ازدیگران هم، پیدا کردن یک درمانگر خوب امر بسیار شخصی می باشد.. مطمئن باشید شخصی که شما به عنوان یک درمانگر انتخاب می کنید، حتماً دارای مجوزکارباشد و اعتبار کافی برای این امر داشته باشد.
- احیانا از دوستان ، فامیل و همکاران که که از مشکل گفتار درمانی رنج میبرند و از نتیجه کار راضی هستند سوال کنید و نشانی بگیرید .

- پزشک عمومی مورد اعتماد هم می تواند گفتار درمان یا روانشناس صلاحیت دار به شما معرفی کند .
- مراجعه به مراکز بهزیستی یا جستجو از طریق اینترنت و یا مراجعه به سایت های تخصصی هم در پیشبرد این امر مفید خواهد بود.

ممکن است که شما قبل ازاین که یک درمانگر انتخاب کنید، با درمانگران زیادی صحبت کنید. هنگامی که با اولین درمانگر ملاقات می کنید، درباره مطالب زیر از او بپرسید:

- حق الزحمه
- نوع درمانی که او برای شما به کار می برد (البته تا شناخت کامل دو طرف از یکدیگر , این امر بصورت جزیی قابل طرح نمیباشد)
- مجوز قانونی کار مخصوص درمانگران
درمانگر لزوما نباید از مسایل شخصی خودش صحبت کند اما اگر این مکالمات در یک فضای صمیم و دوستانه باشد، به روند درمان کمک می کند. ( بسته به روش درمانی درمانگر , شاید این سبک درمان بکار برده شود یا نشود ) به مسائل زیر با دقت توجه کنید:
-چگونه درمانگر با شما ارتباط برقرار می کند؟
- به چه نحوی شنونده سخنان شماست؟
- درباره روش درمانی و رفتار درمانگر تحقیق کنید، اینکه درمانگر از لکنت و درمان آن چه تعریفی دارد… اینکه درمانی که برای شما درنظر گرفته چه خصوصیتی دارد، درمان شما به چه نحو و تعداد جلسات درمانی در هفته به چه صو.رت خواهد بود و علت درنظر گرفتن این روش چیست؟
اگر شرایط لازم را داشت به او مراجعه کنید .
-درمانگرشما باید شخصی باشد که در حضور او احساس آرامش کنید. فرایند درمان لکنت , امری طولانی است که در این فرایند , آرامش و اعتمادمتقابل بسیار مهم است.

- پس از انتخاب درمانگر قبل از اینکه اولین جلسه درمان شروع شود با او تلفنی یا حضوری گفتگو کنید . این کار برای آنکه تشخیص دهید آیا به راحتی قادرید با او صحبت کنید ، لازم است .

- بدون خجالت از او پرسش کنید و با دقت به پاسخش گوش فرا دهید . به این ترتیب متوجه خواهید شد که این شخص مسایل را درست حس می کند ، یا به حاشیه پردازی رو می آورد .

- در اولین جلسه درمانی نیازهای خود را چند بار تکرار کنید . این جلسه با پول شما تشکیل شده است . هر چه را نیاز دارید بپرسید .

- به خاطر داشته باشید که یک گفتار درمان یا روانشناس نمی تواند مشکل شما را حل کند ، یا شما را شفا دهد و درد شما را برطرف کند . چون کلید درمان شما در دستان خودتان هست ، نه بیهوش زیر تیغ عمل جراحی. به خاطر داشته باشید که تمام توصیه ها و راهنمایی های یک درمانگر بر اساس طرح ” خودت انجام بده ” میباشد و درمانگر راهنمایی ست برای نشان دادن و همراهی در مسیر درست.

- گفتار درمان یا روان شناس به عنوان یک راهنمای آگاه به شما کمک می کند تا در جنگل احساسات روانی و مشکلات گفتاری ، با امنیت سفر کنید و راحت تر به اهداف خود برسید.

- این نکته بسیار حائز اهمیت است که در اولین جلسه به احساسات خود اعتماد کنید. ازاحساسات خود به عنوان یک راهنما جهت تصمیم گیری در مورد ادامه کار با آن درمانگر یا تغییراو استفاده کنید.
- به محض پیدا کردن شخصی که در حضور او احساس آرامش می کنید، این آرامش باعث افزایش اعتماد شده و به این ترتیب هر چه قدر ارتباط درمانی بر پایه اعتماد باشد و فرد اطلاعات بیشتری در مورد افکار و احساساتش در مورد لکنت در اختیار درمانگر قرار بدهد درمانگر بهتر و دقیق تر می تواند کمک رسان باشد.
-مطمئن شوید که ارتباط شما و درمانگر گرم وصمیمی است و به راحتی و احساس ایمنی هر چه بیشتر میتوانید درد خود را با او در میان بگذارید و از راهنمایی او برای درمان خود بهره مند شوید .

-درمانگر خوب کسی است که ، با بارِ عاطفی خود کنار آمده باشد و در ضمن داشتن دانش بالا در اصلاحِ شخصیت خویش کوشا باشد.
- جلسه یا جلسات اول گفتار درمانی معمولا صرف کسب اطلاع درمانجو و درمانگر از یکدیگر میشود. گاهی توقع ارائه ی برنامه ی درمانی و تمرینی در جلسه های آغازین کمی عجولانه است. سعی کنید در این جلسات شناخت خود را افزایش دهید.
- دقت کنید که درمان کودک و بزرگسال با یکدیگر متفاوت است. درمان کودکان معمولا به زبان آنها و در غالب بازیهای دنیای کودکی انجام میگیرد.
- با در نظر گرفتن تنوع هزینه ها و شکل های درمان ، ممکن است فردی ماه ها ، وقت صرف کند تا درمان های مختلف را ارزشیابی کند و درباره ی درمانگران اطلاعاتی به دست آورد . اگر شخصی آن قدر وقت داشته باشد که انتخاب های مختلف را کشف کند (پول این کار را داشته باشد)، توصیه خواهد شد که ((سعی کند)) درمانگری انتخاب کند که با هدف های شخصی او بیشتر تناسب دارد .