برگزار شد چاپ اولین کتاب انجمن لکنت ایران

چاپ اولین کتاب انجمن لکنت ایران

Powered By MyBBIran.com - Hamed

ارسال پاسخ 
دستگاه های ضد لکنت زبان
نویسنده پیام
ali.asoodeh
عضو انجمن

سپاس ها 22737
سپاس شده 18891 بار در 2713 ارسال

ارسال: #1
دستگاه های ضد لکنت زبان
با جستجویی ساده در دنیای آگهی های تجاری، با قشری از درمان کنندگان لکنت زبان مواجه می شویم، که ادعا مینمایند با استفاده از دستگاههای لکنت شکن، ضد لکنت زبان،....
عارضه ی لکنت زبان را درمان مینمایند.
و این در حالی است که هیچ گزارش یا آمار معتبری از درمان شدگان یا حتی کسانی که استفاده از این دستگاها را مفید یافته باشند ارائه نشده است. این مقاله سعی دارد با تبیین جنبه های مختلف درمان ، اثرگذاری این دستگاهها را بررسی نماید.

در کتاب «راز لکنت زبان» با زبانی علمی و به دور از ابهام این موضوع به تفصیل بیان شده است که « هیچگاه هیچ دستگاهی نمی تواند سبب درمان لکنت زبان گردد» زیرا درمان کامل و ماندگار شامل اصلاح همزمان سه جنبه ی زیر در این عارضه می باشد:

1- آسیب یا لکنت ذهنی
فرآیندی است که هنگام لکنت کردن در ذهن شخص صورت می گیرد.

2- واکنش یا لکنت ظاهری
فرآیندی لکنت کردن، که قابل مشاهده، لمس و یا حس کردن است.

3- دگرگونی های دیدگاهی
که شامل تاثیری است که لکنت بر دیدگاه ها و ارتباطات شخص می گذارد.

از دیدگاه علمی این جنبه ها هنگامی اصلاح می شوند که شخص یک مسیر درمانی منطقی و آزموده شده ای را، در شرایط و ارتباطات گوناگون طی کند؛ و این مهم نمی تواند از عهده ی هیچ دستگاه، دارو، تغذیه و مانند آنها برآید.

فشار روانی سنگین حاصل از «عوارض لکنت» ،با ایجاد یک نوع بلاتکلیفی و درماندگی، شخص را وادار میکند تا به انواع شیوه های درمانی رنگارنگ تن دهد. شیوه هایی که دور از ماهیت لکنت زبان ابداع شده اند و عملا ً هیچ تأثیر ماندگاری در امر درمان ندارند.
تقریبا ً همه افراد لکنت دار، در ارتباطات گفتاری غیر معمول (که بار خاطرات منفی کمتری دارند)، با کاهش یا حتی قطع موقتی لکنت ظاهری روبرو می شوند، علت این امر در فصل هفتم کتاب راز لکنت زبان به خوبی بیان شده است. برای این که شخص بالغ به درمان کامل و ماندگار برسد، لازم است گفتار طبیعی و روزمره ی او در شرایط و ارتباطات گوناگون اصلاح شود. در ارتباطات گفتاری غیر معمول و غیر طبیعی نمی توان به درمان دست یافت.

از جمله ارتباطات گفتاری غیر معمول می توان به موارد زیر اشاره نمود:
• آواز خواندن، نماز خواندن، از حفظ گفتن شعر یا متن و غیره.
• تغییر در لهجه، تن صدا و تلفظ.
• نقش بازی کردن (در تئاتر).
• تغییر شخصیت دادن.
• خود را به جای شخص دیگری جا زدن.
• با نجوا و پچ پچ صحبت کردن (در این مورد، تارهای صوتی نقشی در گفتار ندارند).
• حواس پرتی.
• مختل شدن شنوایی شخص نسبت به گفتار خویش (مانند: سنگین شدن شنوایی شخص در کنار آبشار یا محلی پر جمعیت، و یا صحبت در محلی مانند غار که موجب انعکاس صدا به گوش می شود) و غیره.

دستگاه های ضد لکنت، با دو نوع عملکرد اصلی به بازار راه یافته است:
1- دستگاه ضد لکنت با عملکردی مانند صدای آبشار
نام های بازاری اینگونه دستگاه ها: دستگاه مسکر Masker، دستگاه لکنت شکن، دستگاه ضد لکنت، پکیج نرم افزاری لکنت شکن، Fluency Master و غیره.

این دستگاه ها با فرستادن صدای آژیر مانندی به گوش ها، سبب از کار افتادن شنوایی شخص نسبت به گفتار خویش می شوند.

2- دستگاه ضد لکنت با عملکردی مانند پژواک صدا در غار
نام های بازاری اینگونه دستگاه ها: دستگاه ضد لکنت، دستگاه لکنت شکن، پکیج نرم افزاری فید بک یا بیو فید بک یا D. A. F (Delayed, Auditory, Feedback), Fluency Master ، و غیره.

این دستگاه ها سبب انعکاس صدای گفتار شخص به گوش خود او می شوند.

در واقع هر دو نوع دستگاه با مختل کردن شنوایی شخص، شرایط غیر معمول گفتاری را در چرخه ی لکنت فراهم می آورند.
بنابراین، کاربرد هر گونه دستگاه ضد لکنت زبان، به مفهوم شرایط گفتاری غیر معمول می باشد، در بهترین شرایط ، دستگاه می تواند سبب کاهش موقتی لکنت ظاهری شخص گردد، همین. ولی اگر کسی بخواهد چنین اسباب بازی های مضحکی را به عنوان درمان کننده ی لکنت زبان معرفی کند، یا خود شناختی از لکنت ندارد و یا خریدار آن. باید گفت تا کنون هیچ گزارش معتبر و مستدلی مبنی بر مفید بودن این گونه دستگاه ها در امر درمان لکنت زبان مشاهده نشده است؛ گذشته از این، همه ی دوستان گروه درمان که با کارکرد دستگاه های ضد لکنت آشنایی دارند، استفاده از هر دستگاهی را یک حرکت مضحک و دور از خرد می دانند.
تعدادی از درمان کنندگان که از درمان لکنت زبان درمان جویان خود ناتوان بوده اند، اقدام به تولید و فروش دستگاه های ضد لکنت زبان در سراسر جهان می کنند. آنها به مشتریان درمانده، مشتاق و نیازمند خود، انواع دروغ ها را در وصف و ستایش از این گونه دستگاه ها می گویند.
از گفته ها، نوع تبلیغات و راهکارهایی که ارائه می دهند، می توان به خوبی دریافت که از پریشانی و نیازمندی افراد لکنت دار آگاهی دارند؛ و تلاش می کنند با منحرف ساختن اذهان، مسیر درمان آن ها را به سخره بگیرند.

نظر دوستان گروه درمان:
(در مورد دستگاه ضد لکنت زبان)

1) اعظم 25 ساله ساکن تهران:
اول بگم من همیشه دوست داشته ام وقتی برسم که همه چیز آماده باشه!
برای درمانم به چندین مرکز مراجعه کردم، ولی چون صحبت از تمرین و رفت و آمد بود، هر بار منصرف می شدم. روزی در مجله ای یک آگهی دیدم که دکترش از خارج آمده بود:
" مرکز مشاوره
مشاوره ی ازدواج، مشاوره ی خانواده، روان درمانی، افسردگی، وسواس، اضطراب، مشاوره ی تحصیلی، تست هوش، تست شخصیت، روان پزشکی، آموزش مهارت های زندگی، کنترل خشم، گفتار درمانی، لکنت، سکته مغزی، آلزایمر و …" .
چیزی نمانده بود که از این مرکز وقت بگیرم که چند صفحه بعد، چشمم به یک آگهی دلچسب دیگر افتاد: « برای اولین بار در ایران از لکنت زبان رها شوید با استفاده از دستگاه جدید PFF , RHS لکنت زبان خود را با موفقیت درمان کنید. »
و این دستگاه همان چیزی بود که به من راحت طلب آن را جستجو می کردم.

هنگام خرید دستگاه، چند توصیه هم به من شد:
• دستگاه را باید تا یک سال استفاده کنید.
• استفاده از دستگاه باید به تدریج کاهش یابد.
• آرام تر صحبت کن.
• سعی کن، تمرین کن، تلاش کن، و … بعد درمان خواهی شد.
من با کنجکاوی پرسیدم چه کسان دیگری با این روش خوب شده اند؟ جواب دادند: خیلی ها . گفتم می شه یک نفرشونو معرفی کنید؟ جواب دادند: ما اجازه نداریم آن ها را معرفی کنیم …
ولی من راحت طلب با صرف وقت زیادی به نتایج زیر رسیدم:
1- اولا ً هیچ کسی قادر به استفاده ی مستمر از آن نیست؛ زیرا واقعا ً اعصاب آدم را خراب می کند. دلیل روشن آن این است که شما تا به حال چند نفر را دیده اید که با این دستگاه در جامعه صحبت کند!؟
2- استفاده از دستگاه هیچ تاثیری در درمان لکنت زبان ندارد. تا وقتی دستگاه روشن است، شما میتوانید با دستپاچگی حرف بزنید، درست مثل حالتی که آدم در یک جاست و حرف زدنش در جایی دیگره. در واقع این تو نیستی که خوب حرف می زنی، بلکه کس دیگری است، و این نکته نمی تواند به مفهوم درمان باشد. فقط می توانم بگویم که دستگاه به یک بازی مسخره بیشتر شباهت دارد.
3- وقتی به فروشندگان دستگاه (که خود را درمانگر لکنت معرفی می کردند) اعتراض کردم به من گفتند: " تو حتما ً نتوانسته ای دقیقا ً تمرینات را با روش هایی که به شما یاد دادیم اجرا کنی" . و آن ها راست می گفتند چون نه من و نه هیچ کس دیگری نمی تواند با دستگاه روشن با مردم صحبت کند. موضوع درست مانند مثل " نا خوش خر خورده " است.
4- شاید فروشندگان این گونه دستگاه ها، راه دیگری برای امرار معاش خود نداشته باشند، ولی به خریداران راحت طلبی مثل خودم توصیه می کنم بدون تحقیق و مشاهده ی افرادی که با دستگاه خوب شده اند، وقت خود را تلف نکنند.
- من از تمامی عزیزانی که در مورد دستگاه های ضد لکنت تبلیغ می کنند، تقاضا دارم به خاطر رفع شبهه، چند نفر از درمان شدگان با دستگاه را به همراه تلفن آن ها معرفی کنند. از طرفی از کسانی که با دستگاه های ضد لکنت بهبود یافته اند تقاضا می کنم تا تلفن خود را در اختیار مراکز معتبر و ذیربط قرار دهند. مطمئن باشید با این اقدام کمک بسیار بزرگی به هم دردان خود می کنید.
منتظرم.
________________________________________________________________________________​_____________
هر لحظه حرفی در ما زاده می‏شود

هر لحظه دردی سر بر می‏دارد

و هر لحظه نیازی از اعماق مجهول روح پنهان و رنجور ما جوش می‏کند

این ها بر سینه می‏ریزند و راه فراری نمی‏یابند

مگر این قفس کوچک استخوانی گنجایش‏اش چه اندازه است؟ دکتر علی شریعتی
۵-۱۹-۱۳۹۰ ۰۶:۴۵ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط lord ، saeed.rain ، ramezani ، kazem1365 ، لیلا* _ DeletedAcount
Dabir
دبیر انجمن
دبیر انجمن

سپاس ها 14188
سپاس شده 18789 بار در 1994 ارسال

ارسال: #2
RE: دستگاه های ضد لکنت زبان
لینک مطلب:
http://www.farahmandpour.com/blogread.asp?blogID=1
کلینیک گفتار درمانی فرهمند پور
۵-۱۹-۱۳۹۰ ۱۰:۴۶ عصر
غلام الله دهقانی فر
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 0
سپاس شده 1 بار در 1 ارسال

ارسال: #3
RE: دستگاه های ضد لکنت زبان
بنام خدا
سلام دوستان ارجمند
بنده حدود6سال است لکنت زبان دارم وفلج تعادلی هستم چه دستگاهی پیش نهادی داری
۴-۷-۱۳۹۳ ۱۱:۳۸ صبح
 سپاس شده توسط Morteza1412
ارسال پاسخ 

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نقش آموزگاران در کاهش لکنت زبان و ناروانیهای کلامی کودکان hooshmandsazan 0 133 ۱۰-۱۳-۱۳۹۵ ۰۱:۱۸ عصر
آخرین ارسال: hooshmandsazan
  من فکر می کنم علت لکنت اینه از نظر پزشکی ؟ mosallanejad 5 882 ۶-۱۴-۱۳۹۵ ۱۰:۵۱ صبح
آخرین ارسال: helmae
  عامل ژنتیکی لکنت زبان کشف شد samapharmacist 4 1,572 ۱-۳۱-۱۳۹۵ ۱۱:۲۴ صبح
آخرین ارسال: lida16
  چطوری میتونم به لکنت فکر نکنم؟ zeinab 7 519 ۱-۲۸-۱۳۹۵ ۱۲:۳۵ عصر
آخرین ارسال: faramarzi
  مانور والسالوا و لکنت زبان! امیر آریایی 64 16,482 ۱-۲۶-۱۳۹۵ ۱۲:۵۵ عصر
آخرین ارسال: aramesh
  لکنت عادت گفتاری است یا منشاء مغزی دارد ali1391 2 2,403 ۱۱-۱۶-۱۳۹۲ ۰۹:۴۶ عصر
آخرین ارسال: bande
  راه حلی تازه برای درمان لکنت (باید کمی صبر کنیم) bande 6 2,310 ۱۱-۱۱-۱۳۹۲ ۰۱:۰۵ صبح
آخرین ارسال: کوچولو
  لکنت از دیدگاه ابوعلی سینا samapharmacist 13 7,791 ۹-۲۰-۱۳۹۲ ۰۸:۰۲ عصر
آخرین ارسال: دوست تو
  لکنت از دیدگاه ابوعلی سینا به زبان دانش امروز samapharmacist 1 2,096 ۹-۱۳-۱۳۹۲ ۱۱:۳۳ عصر
آخرین ارسال: boali
  تجربه درمان بسیار موثر دوره ای برای استرس خجالت و لکنت majid123 13 12,044 ۹-۱۱-۱۳۹۲ ۱۱:۲۵ عصر
آخرین ارسال: مینا2020
Exclamation **** میزگرد ژنتیک و لکنت **** samapharmacist 9 3,622 ۶-۲۶-۱۳۹۲ ۱۲:۵۳ صبح
آخرین ارسال: یاسین
  نوزاد , لکنت , تقلید سعیدـ112 4 1,899 ۶-۱۱-۱۳۹۲ ۰۴:۵۳ عصر
آخرین ارسال: samapharmacist
  انجمن لکنت انگلیس... samapharmacist 31 9,396 ۶-۶-۱۳۹۲ ۱۰:۴۲ عصر
  بجای لکنت........ safari 35 10,577 ۴-۳۱-۱۳۹۲ ۱۱:۰۰ صبح
آخرین ارسال: arash69
  خلاصه مقالات لکنت samapharmacist 14 6,705 ۲-۵-۱۳۹۲ ۰۹:۱۲ عصر

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان