چاپ اولین کتاب انجمن لکنت ایران

Powered By MyBBIran.com - Hamed

ارسال پاسخ 
لکنت عادت گفتاری است یا منشاء مغزی دارد
نویسنده پیام
ali1391
عضو انجمن
کمیته های اجرایی

سپاس ها 5019
سپاس شده 3255 بار در 447 ارسال

ارسال: #1
لکنت عادت گفتاری است یا منشاء مغزی دارد
با سلام
تا حالا خودم بیشتر فکر میکردم لکنت یک عادت گفتاری است که در ذهن تثبیت شده . اما نکته ای هست که ذهنمو مشغول کرده که اثرات ناراحتی های مغزی یا عدم کارکرد مغز به نحو مطلوب در لکنت چقدر هست ؟
آیا پایه و اساس ایجادش از کارکرد مغزه یا از تثبیت یک رفتار؟
هدفم از درج این پست این نیست که بخوام تلاش دوستان رو برای گفتار درمانی رو از بین ببرم یا بی توجهی بهش باشه .
مواردی رو دیدم که در اثر سکته های مغزی شخص مبتلا به لکنت شده . واقعا اگر عامل اصلی لکنت مشکل مغزی نیست چرا در اثر فشار به مغز در اثر بیماری یا ضربه لکنت ایجاد میشه ؟
اگر فرض بالا را منحصر کنبم به این که خوب چون در اثر فشاری که به مغز میاد و قسمت مربوط به گفتار آسیب میبینه پس چرا کودکی که تازه به حرف اومده هم بعضا دچار لکنت هست ؟
آیا این کودک عادت گفتاری پیدا کرده که بخواهیم قائل باشیم که برای این کودک یک عادت گفتاری است ؟

یا خودم در اثر یک بیماری که مشکل مغزی بعدش ایجاد شد مبتلا شدم و اتفاقا به چند دکتر متخصص مراجعه کردم و آزمایشات گوناگونم انجام دادم و در نهایت به این جا رسید که قسمت مربوط به گفتارم آسیب دیده و درمان دارویی خاصی نداره.
یا خیلی از دوستان در اثر ترسی که بهشون وارد شده مبتلا شدند.آیا در اثر ترس سلولی از مغز از بین میره که موجب لکنت میشه یا کارکرد طبیعی مغز مختل میشه ؟
پس می شه گفت در وهله اول لکنت عادت گفتاری نیست و منشا ء مغزی داره چون اگر مرکز کنترل گفتار سالم باشه پس قاعدتا نباید در گفتار مشکلی پیش بیاد؟
اما نکته ای که برای خودمم جالبه اینه که حتی در مواردی که در اثر ضایعات مغزی لکنت ایجاد میشه با روش های گفتار درمانی و تمرین تا حد بالایی اثراتش از بین میره و شاید بشه از قدرت بالای فرمان پذیری مغز گفت.

مثل کبریت کشیدن در باد زندگی دشوار است
من خلاف جهت آب شنا کردن را،مثل یک معجزه باور دارم.
آخرین دانه کبریتم را میکشم در این باد...هرچه باداباد!

سهراب سپهری
۶-۲۶-۱۳۹۱ ۱۱:۵۷ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط یاسین ، Foruzande ، RAMIN KIAN ، mhmd ، امیر آریایی
mhmd
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 170
سپاس شده 1173 بار در 135 ارسال

ارسال: #2
RE: لکنت عادت گفتاری است یا منشاء مغزی دارد
انسان پیچیده ترین مخلوق عالم هست . ما در علوم مختلف پیشرفت های زیادی کردیم ، به فضا رفتیم کهکشان های دیگه رو شناختیم هسته اتم رو شکافتیم کامپیوتر با هوش مصنوعی درست کردیم حتی شبیه سازی حیوانات و انسان رو انجام دادیم ولی هنوز تو خیلی از زمینه ها نتونستیم وارد بشیم 90 درصد پیشرفت های پزشکی ما از بعد جسمی هستند و تنها 10 درصدش بعد روانی ، تازه از اون 10 درصد هم اکثرش نمونه گیری و آمارگیری و غربال گری بوده که مثلا از جامعه آماری 70 درصد در مقابل این واکنش این رفتار رو می کنند.
هنوز چگونگی ارتباطات ذهنی ما ، افکار ما ، احساسات ما رمزگشایی نشده است کدهایی که برای هر انسان یونیک می باشد
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۶-۳۱-۱۳۹۱ ۱۱:۱۰ صبح، توسط mhmd.)
۶-۳۱-۱۳۹۱ ۱۱:۱۰ صبح
 سپاس شده توسط RAMIN KIAN ، امیر آریایی
bande
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 25
سپاس شده 84 بار در 28 ارسال

ارسال: #3
RE: لکنت عادت گفتاری است یا منشاء مغزی دارد
سلام این کاملا مشخص است که لکنت مشکل مغزی ست این رو دانشمندان خیلی وقت پیش کشف کردن

خدا میشنوی صدای هق هق گریه هایم از گلویی می آید که "تو" از رگش بهم نزدیک تری 037
۱۱-۱۶-۱۳۹۲ ۰۹:۴۶ عصر
ارسال پاسخ 

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نقش آموزگاران در کاهش لکنت زبان و ناروانیهای کلامی کودکان hooshmandsazan 0 238 ۱۰-۱۳-۱۳۹۵ ۰۱:۱۸ عصر
آخرین ارسال: hooshmandsazan
  من فکر می کنم علت لکنت اینه از نظر پزشکی ؟ mosallanejad 5 1,225 ۶-۱۴-۱۳۹۵ ۱۰:۵۱ صبح
آخرین ارسال: helmae
  عامل ژنتیکی لکنت زبان کشف شد samapharmacist 4 1,766 ۱-۳۱-۱۳۹۵ ۱۱:۲۴ صبح
آخرین ارسال: lida16
  چطوری میتونم به لکنت فکر نکنم؟ zeinab 7 752 ۱-۲۸-۱۳۹۵ ۱۲:۳۵ عصر
آخرین ارسال: faramarzi
  مانور والسالوا و لکنت زبان! امیر آریایی 64 19,307 ۱-۲۶-۱۳۹۵ ۱۲:۵۵ عصر
آخرین ارسال: aramesh
  دستگاه های ضد لکنت زبان ali.asoodeh 2 4,091 ۴-۷-۱۳۹۳ ۱۱:۳۸ صبح
آخرین ارسال: غلام الله دهقانی فر
  راه حلی تازه برای درمان لکنت (باید کمی صبر کنیم) bande 6 2,636 ۱۱-۱۱-۱۳۹۲ ۰۱:۰۵ صبح
آخرین ارسال: کوچولو
  لکنت از دیدگاه ابوعلی سینا samapharmacist 13 9,378 ۹-۲۰-۱۳۹۲ ۰۸:۰۲ عصر
آخرین ارسال: دوست تو
  لکنت از دیدگاه ابوعلی سینا به زبان دانش امروز samapharmacist 1 2,304 ۹-۱۳-۱۳۹۲ ۱۱:۳۳ عصر
آخرین ارسال: boali
  تجربه درمان بسیار موثر دوره ای برای استرس خجالت و لکنت majid123 13 13,611 ۹-۱۱-۱۳۹۲ ۱۱:۲۵ عصر
آخرین ارسال: مینا2020
Exclamation **** میزگرد ژنتیک و لکنت **** samapharmacist 9 4,016 ۶-۲۶-۱۳۹۲ ۱۲:۵۳ صبح
آخرین ارسال: یاسین
  نوزاد , لکنت , تقلید سعیدـ112 4 2,126 ۶-۱۱-۱۳۹۲ ۰۴:۵۳ عصر
آخرین ارسال: samapharmacist
  انجمن لکنت انگلیس... samapharmacist 31 11,162 ۶-۶-۱۳۹۲ ۱۰:۴۲ عصر
  بجای لکنت........ safari 35 12,507 ۴-۳۱-۱۳۹۲ ۱۱:۰۰ صبح
آخرین ارسال: arash69
  خلاصه مقالات لکنت samapharmacist 14 7,928 ۲-۵-۱۳۹۲ ۰۹:۱۲ عصر

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان