چاپ اولین کتاب انجمن لکنت ایران

Powered By MyBBIran.com - Hamed

ارسال پاسخ 
..::روش های درمان لکنت::..
نویسنده پیام
ashkani
عضو انجمن
عضو انجمن

ارسال‌ها: 1,774
تاریخ عضویت: ارد ۱۳۹۱
سپاس ها 16004
سپاس شده 14728 بار در 1825 ارسال


ارسال: #1
..::روش های درمان لکنت::..


روشهای درمان لکنت زبان

آيا لكنت زبان درمان پذير است؟ براي درمان آن چه راهي وجود دارد؟

بله لكنت زبان درمان پذير است و روشهاي مؤثري براي درمان وجود دارد كه مهمترين آنها گفتاردرماني است و توسط كارشناسان اين رشته انجام مي شود. با اين حال آنچه در درمان لكنت زبان اهميت دارد اين است كه والدين بدانند (يا اطرافيان بيمار و خود فرد مبتلا) كه درمانهاي لكنت زبان معمولاً طولاني است و براي تمام سنين (كودكان، نوجوانان و بزرگسالان) كاربرد دارد، به شرط آنكه بپذيريم لكنت زبان هم مثل بسياري اختلالات ديگر درمان سريع و معجزه آسايي ندارد. بد نيست بدانيد كه "چرچيل" نخست وزير موفق انگليس و سياستمدار معروف جهاني و بسياري از اشخاص معروف و موفق ديگر دچار لكنت بوده اند و خللي در زندگيشان ايجاد نشده، بنابراين والدين در صورت لكنت زبان كودكشان نبايد نگران باشند كه شايد باعث عدم موفقيت وي در تحصيل و زندگي گردد.

نقش والدين در درمان لكنت زبان كودك چيست و اطرافيان فرد مبتلا چه بايد بكنند؟

٭ در برخورد با فردي كه دچار لكنت زبان است (كودك يا بزرگسال فرقي نمي كند) از بيان عباراتي مثل "سعي كن آهسته تر صحبت كني" "نفس عميق بكش" و "آرام باش" خودداري كنيد در ضمن هرگز جمله فرد دچار لكنت را كامل نكنيد. ارتباط چشمي طبيعي را با فرد دچار لكنت حفظ كنيد ...
٭ سعي كنيد خسته به نظر نرسيد، فقط آرام و بطور طبيعي تحمل كنيد تا جمله تمام شود. همواره با او ملايم صحبت كنيد، ولي نه خيلي آرام كه غير طبيعي به نظر برسد.
٭ همچنين با رفتار و بيان خود به او نشان دهيد كه شما گوش مي كنيد كه چه مي گويد نه چگونه مي گويد. اگر با او تلفني صحبت مي كنيد، به ياد داشته باشيد كه او در صحبت كردن با تلفن مشكل دارد بنابراين تحمل كنيد و اگر گوشي را برداشتيد و صدايي نشنيديد قبل از قطع كردن مطمئن شويد كه در آن سوي تلفن فردي كه دچار لكنت است و سعي مي كند صحبت را شروع كند نيست.
شخصي كه دچار لكنت است چه بايد بكند؟
چند راهكــــار در اين زمينه وجود دارد، از جمله اينكــــه:
٭ فردي كه دچار لكنت است علاوه بر درمان بايد هميشه سعي كند آهسته و آزاد صحبت كند و حروف صدادار را بكشد.
٭ با حركات شل و سبك لبها از روي كلمات بگذرد.
٭ از جايگزيني كلمات خودداري كند. فرار از برخي كلمات فقط ترس از تلفظ آنها را بيشتر مي كند.
٭ در صحبت رو به جلو برود. تكرار كلماتي كه بيان شده كمكي نمي كند.
٭ ارتباط چشمي طبيعي را با مخاطب حفظ كند.
٭ گهگاه در صحبت لكنت عمدي ايجاد كند! با قطع و تكرار عمدي مي توان احساس كنترل بهتري را بر روي تكلم در لحظه هاي حساس پيدا كرد.
٭ در جستجوي كارها و مسائلي باشد كه موقع لكنت مشكل را بيشتر مي كند. هر چه فرد خودش لكنتش را تجزيه و تحليل كند بهتر مي تواند هماهنگي دستگاه تكلم را برقرار كند.
٭ به ياد داشته باشد كه هدفش تكلم سليس تر و بهتر است نه تكلم بي عيب و نقص و ايده آل. حتي كساني كه هيچ لكنتي ندارند گاهي در صحبت كردن دچارمشكل مي شوند.
٭ به مخاطب خود بگويند كه لكنت دارند و هرگز لكنت خود را پنهان نكنند بلكه با آن مواجه شوند.
٭ اگر موقع صحبت دچار اضطراب و تنش مي شوند، آن را طبيعي تلقي كنند و از آن خجالت نكشند، چون عمداً دچار لكنت نشده اند.
٭ زمانهايي كه دچار لكنت بيشتر مي شوند فراموش كنند و مواقعي را كه در صحبت كردن موفق هستند بخاطر بسپارند.

روش‌هـــاي درمانــــي

دكتر برائتي روش‌هاي درماني اين عارضه، ابتدا رفتار درماني و در درجه بعد گفتار درماني را عنوان كرد و به ايسنا گفت: با توجه به اين كه فرد دچار لكنت زبان، به مرور زمان دچار مشكلاتي از قبيل عصبانيت و پرخاشگري، گوشه‌گيري و منزوي شدن، عدم اعتماد به نفس در صحبت كردن و همچنين افت تحصيلي در مدرسه مي‌شوند، در جهت درمان ابتدا بايست مشكلات رفتاري و روحي حاصل از اين عارضه رفع شود و در درجه بعد به فرد داراي لكنت تمريناتي داده شود تا بتواند شمرده شمرده صحبت كند. دكتر برائتي از ديگر روش‌هاي درماني لكنت زبان را دادن مشاوره به فرد و خانواده وي در راستاي افزايش اعتماد به نفس فرد و كاهش لكنت بيان نمود و ‌يادآور شد: استفاده از دستگاه لكنت شكن و تمرينات فرد براي شمردگي در صحبت كردن نيز از روش‌هاي درماني مؤثرند.
وي با بيان اين كه بهترين سن براي درمان لكنت زبان قبل از 7 سالگي است، به خانواده‌هاي داراي چنين فرزنداني توصيه كرد: در صورت داشتن كودكي با لكنت زبان، هر چه زودتر در زمينه درمان عارضه وي به پزشك معالج مراجعه كنيد، چرا كه بعضاً تاخير در شروع درمان و شدت يافتن فشارهاي محيطي مي‌تواند منجر به بروز صدمات روحي و جسمي در آينده كودك گردد. دكتر برائتي در پايان همچنين خانواده‌ها را از دادن تذكر و فشار آوردن به كودك براي صحيح حرف زدن باز داشت و گفت: خانواده‌ها از كمك به فرزند داراي لكنت خويش در گفتن كلمات خودداري نمايند و سعي كنند با تشويق كودك به صحبت كردن در جمع، اعتماد به نفس وي را بالا ببرند.

دكتر برائتی
{درانـدرون مـن خـسـتـه دل نـدانـم کـیـسـت.....
کـه مـن خـمـوشـم و او درفـغـان ودرغـوغـاسـت}

[تصویر:  84389854566112946485.jpg]

۵-۳-۱۳۹۲ ۱۲:۳۲ صبح
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط بابک روحانی ، khodam ، Ali2013 ، لیلا* _ DeletedAcount ، zeynab
ashkani
عضو انجمن
عضو انجمن

ارسال‌ها: 1,774
تاریخ عضویت: ارد ۱۳۹۱
سپاس ها 16004
سپاس شده 14728 بار در 1825 ارسال


ارسال: #2
RE: ..::روش های درمان لکنت::..
مصرف تخم کفتر و بلدرچین در درمان لکنت تاثیری ندارد

یک آسیب شناس گفتار و زبان با اشاره به اینکه لکنت اختلالی چند بعدیست که فرد از طریق تکرار، کشش و وقفه های نسبتا طولانی در طول صحبت کردن از خود نشان می دهد، گفت: والدین کودکان مستعد به لکنت به خصوص مادران آنها، در شکل گیری و یا از بین بردن علائم این اختلال نقش کلیدی دارند.

محمد رحیم شاه بداغی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این که علل به وجود آورنده لکنت هنوز به طور دقیق شناخته شده نیست، اظهار داشت: عوامل زمینه ساز لکنت در بعضی از کودکان با ایجاد یک سری شرایط در محدوده سنی 3 سالگی شروع به شکل گیری می کند.

وی بیان کرد: انواع لکنت به شکل تکرار حروف، کشش صداها، به میان اندازی (تکیه کلام های نابه جا)، کلمات شکسته شده و مکث‌های طولانی همراه یا بدون تقلا و کشش‌های خاموش (تلاش برای گفتن یک صدا در حالی که هیچ صدایی از حنجره خارج نشود) بروز می کند.

وی با اشاره به این که اگر محیط، زمینه برای تثبیت و سپس تشدید لکنت را فراهم کند فرد مبتلا به لکنت می شود، محیط گفتاری خانواده و الگوهای نگرشی و تربیتی والدین در زمینه ابعاد مختلف برخورد با کودک مانند سخت گیری های نابجا، قطع گفتار کودک و حلقه معیوب ارتباطی با کودک را از مهمترین عوامل محیطی موثر در ایجاد لکنت دانست.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: وجود افراد لکنتی در محیط خانواده می تواند زمینه مناسبی برای یادگیری لکنت در بین دیگر اعضا باشد.

شاه بداغی تصریح کرد: گفتار درمانی مهمترین روش درمان اختلال لکنت است و توصیه می شود والدین با مشاهده کوچکترین علامت ناروانی گفتار در کودکان با یک آسیب شناس گفتار و زبان مشورت نمایند در غیر این صورت با تثبیت و تشدید این اختلال درمان بسیار پیچیده و زمان بر می شود.

وی با بیان اینکه دوره درمان در کودکان خیلی سریعتر نسبت به سنین نوجوانی، جوانی و بزرگسالی اتفاق می افتد ، اظهار کرد: با افزایش سن پیچیدگی های روانشناختی افراد که متاثر از اختلال لکنت است موانعی در درمان ایجاد و از سرعت آن می کاهد.

مصرف تخم کفتر و بلدرچین در درمان لکنت تاثیری ندارد

شاه بداغی با تاکید بر پرهیز از خود درمانی در مواجهه با این اختلال ادامه داد: مصرف تخم کفتر و بلدرچین در درمان لکنت تاثیری ندارد.

این آسیب شناس گفتار و زبان گفت: مراجعه به روانپزشکان و تجویز دارو تنها در موارد اضطراب شدید توصیه می شود و در غیر این صورت گفتار درمانی به تنهایی موثر است.

وی در پایان اظهار داشت: با توجه به ویژگی های شخصیتی فرد لکنتی، محیط خانوادگی و نوع درمان، احتمال برگشت بیماری متغیر است.
{درانـدرون مـن خـسـتـه دل نـدانـم کـیـسـت.....
کـه مـن خـمـوشـم و او درفـغـان ودرغـوغـاسـت}

[تصویر:  84389854566112946485.jpg]

۵-۳-۱۳۹۲ ۱۲:۳۴ صبح
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط بابک روحانی ، khodam ، لیلا* _ DeletedAcount
ashkani
عضو انجمن
عضو انجمن

ارسال‌ها: 1,774
تاریخ عضویت: ارد ۱۳۹۱
سپاس ها 16004
سپاس شده 14728 بار در 1825 ارسال


ارسال: #3
RE: ..::روش های درمان لکنت::..
ماهیت و درمان لکنت زبان

[تصویر:  147-12426.jpg]

ماهیت و درمان لکنت زبان

بروز ناروانی در روند گفتار امری طبیعی است. گفتار، فرایندی پیچیده است که از ایده پردازی در ذهن شروع می شود و با حرکات همزمان و هماهنگ تعداد بسیار زیادی از عضلات لب ها، زبان، حلق، حنجره، دیافراگم و عضلات قفسه سینه ادامه می یابد.چنین فرایند پیچیده ای ممکن است با بروز خطا هایی مختل گردد. همه ما تجربه بروز ناروانی در گفتار را که به صورت وقفه یا گیر، تکرار کلمه یا بخشی از آن، و یا کشیده شدن بیش از اندازه تولید برخی اصوات نمایان می شود داشته ایم. وقتی میزان این ناروانی ها تا اندازه ای افزایش یابد که روند طبیعی گفتار را دستخوش آسیب کند، توجه شنونده را به خود جلب کند و باعث بروز نگرانی و احساسات منفی در گوینده گردد دیگر با ناروانی طبیعی گفتار مواجه نیستیم بلکه با پدیده ای پاتولوژیک به نام "لکنت" روبرو هستیم.

علایم لکنت: واضح ترین علائم لکنت همان وقفه هایی است که در روند گفتار روی می دهد. مکث های ناخواسته، گیر و بروز اسپاسم در عضلات لبها، زبان و یا تارهای صوتی حنجره، تکرار غیر عادی هجایی از یک کلمه، کشیدن یک صامت یا مصوت، از شایعترین علامتها هستند. ولی طیف علائم لکنت به این موارد ختم نمی شود. ترس از بیان برخی کلمات و جایگزین کرن کلمه ای دیگر، اجتناب از صحبت کردن در برخی موقعیت ها، توسل به حرکات جبرانی مانند فشار آوردن به لبها، بستن چشمها، مشت کردن دست ها و منقبض کردن عضلات بدن و ... از دیگر نشانه های لکنت به شمار می آیند.اینها حرکاتی هستند که فرد تصور می کند می تواند به کمک آنها از وقفه ای که در فرایند گفتار روی داده است خلاص شود حال آن که این رفتارها خود باعث تشدید لکنت و پیچیده تر شدن درمان آن می شوند.

علت لکنت:هیچ کودکی با لکنت به دنیا نمی آید واولین کلمه ها را با لکنت بیان نمی کند. لکنت معمولا بین ۲ تا ۵ سالگی و پس از آن که کودک دوره ای از رشد طبیعی گفتار را سپری کرده است بروز می کند. اگرچه بیشتر خانواده ها از ترس یا ترومای عاطفی به عنوان عامل اصلی لکنت یاد می کنند ولی در غیاب زمینه های ژنیک و خانوادگی، ترس به تنهایی نمی تواند باعث ایجاد لکنت شود. تقریبا ۶۰% مبتلایان به لکنت در خانواده یا اقوام نزدیک خود فرد دیگری را که لکنت دارد می شناسند. اولین ناروانی های کودک نتیجه عدم هماهنگی تواناییهای ذهنی او با قابلیتهای حرکتی ان اوست. این که کودک سعی دارد ایده هایش را همانند بزرگسالان در قالب جملات طولانی و پیچیده بریزد و به سرعت بیان کند ولی فاقد مهارت لازم در این زمینه است و هنوز مناطق حرکتی مغزش از رسش کافی برخوردار نشده اند به بروز ناروانی های طبیعی می انجامد. اگر میزان این ناروانی ها زیاد باشد و یا خانواده و اطرافیان کودک با نگرانی و حساسیت نسبت به آن پاسخ دهند و یا کودک در محیطی پرتنش و پر استرس رشد کند احتمال تشدید ناروانی ها و تبدیل آن به لکنت افزایش می یابد. در واقع، لکنت محصول مجموعه ای از علل فیزیولوژیک ( اختلال در غلبه نیمکره ای مغز)، ژنتیک ( وجود زمینه ژنتیکی)، عاطفی(هیجانات شدید) و خانوادگی (انتظارات نامعقول، حساسیتهای مفرط، سختگیریهای تربیتی) و استرس های محیطی است و نمی توان تنها یک علت واحد برای آن ذکر کرد.درمان لکنت: تقریبا ۱% از جمعیت بزرگسالان جامعه با لکنت زندگی می کنند و تعداد مردهای لکنتی ۴ برابر زن هاست. در کودکان، میزان شیوع حدود ۵% است. این بدان معناست که ۸۰% از کودکان مبتلا بهبود می یابند و ۲۰% تا بزرگسالی با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. نقش خانواده در پیشگیری از انتقال لکنت به دوره بزرگسالی بسیار پر اهمیت است. پیشگیری و مداخله زودهنگام در درمان لکنت یک اصل است. خانواده هایی که کودک را به خاطر لکنتش سرزنش نمی کنند، نگرانی و اضطراب خود را به کودک منتقل نمی سازند، با حوصله به گفته های کودک گوش می کنند، سرعت گفتاری خود را کاهش می دهند ، محیطی آرام و به دور از استرس پدید می آورند و با مشاهده اولین علائم لکنت به متخصصان گفتار درمانی مراجعه می کنند احتمال تداوم لکنت را بسیار ضعیف می سازند.

درمان آن دسته افرادی که در بزرگسالی همچنان با لکنت روبرو هستند فرایندی طولانی و تدریجی است. اگرچه داروها می توانند در کاهش اضطراب مبتلایان به لکنت موثر باشند ولی متاسفانه تا کنون هیچ دارویی که تاثیرات ماندگار و دائمی در بهبود لکنت داشته باشند شناخته نشده است.لذا درمان بر پایه اصلاح الگوهای نادرست گفتاری و سازماندهی مجدد سیستم عصبی برای کنترل موفق گفتار استوار است. گفتاردرمانگران نحوه کنترل سرعت گفتار و نظارت بر آن را به بیماران خود آموزش می دهند. همچنین این که چطور بتوانند تنش عضلات گفتاری خود را کاهش دهند و گفتاری به دور از فشار و تقلا داشته باشند با بیماران تمرین می شود.از سوی دیگر، جنبه مهمی از درمان لکنت، تمرکز بر رفع نگرانی ها و انگاره هایی است که در اثر تداوم لکنت در طول سالها در ذهن بیمار شکل گرفته است. برخورهای نادرستی که از طرف خانواده، مدرسه، همسالان و سایر افراد جامعه با لکنت فرد صورت می گیرد در ایجاد این هیجانات و باورها موثر است. باورهای غلطی که منجر به ترس از بیان برخی کلمات شده و به نوبه خود لکنت را تشدید کرده است.در واقع، درمان نگرشها و عواطف بیمار بخش عمده ای از فرایند درمان است که بدون آن امکان موفقیت در درمان وجود ندارد. لذا درمانگران نه تنها باید از دانش کافی درباره مکانیزمهای زیربنایی گفتار برخوردار باشند بلکه ضروری است بتوانند از تکنیکهای روانشناختی اصلاح رفتار، شناخت درمانی، و حساسیت زدایی نیز بهره ببرند و یا در صورت لزوم از همکاری روانشناسان مجرب در این زمینه ها استفاده کنند.با عنایت به آنچه گفته شد لکنت یک بیماری هزار چهره است که علل بسیار متنوعی دارد و درمان دارویی نیز ندارد. در این میان، نقش اراده و انگیزه بیمار در درمان لکنتش بسیار پر رنگ جلوه می نماید. کسی که می خواهد بر لکنتش غلبه کند باید پر تلاش و پیگیر بوده، از شکستهای احتمالی دلسرد نشود، از استمرار تمرینات و طولانی شدن دوره درمان خسته نشود، شجاعت کافی برای درافتادن با هیجانات و نگرشهای منفی خود را داشته باشد و خود را برای تغییر دادن جنبه های مختلفی از رفتار و شخصیت خود آماده کرده باشد.سید مجید رفیعی
متخصص گفتار درمانی
استادیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

گردآوری و تنظیم:پرتال فرهنگی اجتماعی پرشین پرشیاپرتال آفتاب :منبع{درانـدرون مـن خـسـتـه دل نـدانـم کـیـسـت.....
کـه مـن خـمـوشـم و او درفـغـان ودرغـوغـاسـت}

[تصویر:  84389854566112946485.jpg]

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۵-۳-۱۳۹۲ ۰۱:۳۶ صبح، توسط ashkani.)
۵-۳-۱۳۹۲ ۱۲:۳۵ صبح
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط بابک روحانی ، khodam ، لیلا* _ DeletedAcount ، zeynab
ashkani
عضو انجمن
عضو انجمن

ارسال‌ها: 1,774
تاریخ عضویت: ارد ۱۳۹۱
سپاس ها 16004
سپاس شده 14728 بار در 1825 ارسال


ارسال: #4
RE: ..::روش های درمان لکنت::..
راه حلی تازه برای درمان بيماری لکنت زبان

در اين شيوه شخص مبتلا وسيله کوچکي را در يکی از گوش هاش ميزاره که اين وسيله به نحوی با فريب دادن مغز به شخص کمک ميکنه که روان تر و راحت تر صحبت کنه. اين روش فعلا فقط در آمريکا قابل دسترسي ست و هزينه اش حدود پنج هزار پوند (هشت و نيم ميليون تومان ) ميشه!!!!!!!!!؟

هيدي کينگ، دختري بيست و پنج ساله و از اهالي ايسکس انگلستان اولين انگليسي اي هست که براي آزمايش اين روش جديد درمان لکنت زبان به نيويورک آمريکا رفت. هيدی دختری زيبا، بسيار شاد و سرزنده و با دوستان فراووني ست که بسيار اجتماعی و مخصوصا عاشق رقص تانگو و پارتيه...ولی اون بمحض باز کردن دهانش و آغاز صحبت توجه همه رو به خودش جلب ميکنه. بسيار طول ميکشه که حتی چند جمله خيلی ساده رو ادا کنه که هم سخت و عذاب آور برای خودشه و هم خسته کننده برای شنونده. لبخند اون وقتی قطع ميشه که سعی کنی جمله اونو تو تموم کني...لکنت زبون اون از سن سه سالگی شروع شد و تمام معالجات تا به الان همه شون بيفايده بودن. لکنت زبان برای هيدی نه تنها مانعی برايش در زندگی نبوده که او بعنوان دانشجوی ممتاز در رشته روانشناسی از دانشگاه کنت فارغ التحصيل شده و الان هم يک شغل خيلی خوب داره. او چند وقت پيش بعنوان يک داوطلب به نيويورک رفت تا بعنوان اولين انگليسی اين روش درمان جديد رو به روی خودش آزمايش کنه...اين روش درمان حدودا 5000 پوند هزينه داره و بيمه های دولتی هم پرداخت اونو تو انگليس قبول نميکنن و اين درحاليه که هيچ تضمينی هم برای خوب شدن 100% بيماری وجود نداره. اين وسيله کوچک که در گوش نصب ميشه شبيه يک سمعک بسيار کوچک ولی پيشرفته تر و الکترونيکيه و اسمش هست SpeechEasy . و اما نحوه کار اين وسيله از اين قراره: بيشتر افراد مبتلا به لکنت زبان، حتی موارد حاد اون مثل هيدي، قادر هستند که تقريبا بدون اشکال به همراه يک آهنگ و خواننده اون آواز بخونن و بقول معروف همنوايی يا همخوانی کنن. مثل مثلا خواننده معروف انگليسي، گرت گيت، که حرف زدن عادي اش با لکنت فراوون همراه بود ولی موقع خوندن اين لکنت متوقف ميشد. اين اثر که "تاثير پژواکي" ناميده ميشه دقيقا کاري هست که اين دستگاه انجام ميده؛ به اين صورت که دستگاه صدای شخص بيمار رو هنگام حرف زدن تقليد ميکنه، بازسازی ميکنه و به گوش فرد ميرسونه و به مغز شخص اينگونه القا ميکنه که اون داره با يکنفر ديگه همزمان صحبت و همخوانی ميکنه و دقيقا داره همون چيزهايی رو ميگه که اون شخص داره ميگه؛ که نهايتا اين "اثر پژواکي" باعث توقف لکنت و عملکرد صحيح مغز ميشه. هيدی ميگه: "من احساس ميکنم که ديگه هيدی نيستم چون من ديگه موقع حرف زدن لکنت ندارم..احساس ميکنم رها شده ام و اين شخص ديگری است که داره حرف ميزنه و اين من نيستم. احساسم شبيه کسی است که مواد مخدر مصرف کره باشه..آرامش کامل دارم..من دائماٌ به اون به اون شخصی گوش ميدم که تو گوشمه و حرف ميزنه. احساس عجيبی دارم...ديگه تقلا برای حرف زدن نميکنم..و حرف زدن بدون لکنت برام خيلی عجيبه.." دکتر جان هاسکل پزشک معالج هيدی در نيويورک ميگه:"اين يک معالجه 100% نيست، هيدی تازه شروع کرده به شنيدن صدای خودش به يه روش ديگه. او صدای خودش رو با يک تاخير بسيار کوتاه و کمی تٌن بالاتر دوباره ميشنوه که داره با او صحبت ميکنه؛ او در بعضی لحظات با لکنت و توقفهای کوچيک مواجه خواهد شد ولی بتدريج ياد ميگيره که چطور اون مشکل روحل کنه و بهش عادت کنه. دوستان و اطرافيانش نبايد انتظار داشته باشن که هيدی 100% مثل اونا صحبت کنه.." مسائل احساساتی اين تغير هم مهم هستند.. هيدی از استفاده کردن از اين وسيله ميترسيد...اون ميگه:"اين وسيله نحوه ارتباط منو با اطرافيانم تغيير ميده..اين تقريبا شبيه اين ميمونه که من کنترلم رو از دست داده ام.نگاهم به خودم عوض شده واعتماد به نفسم بيشتر. امروز احساس ميکنم که شخص متفاوتی شده ام در حاليکه من هنوز همون هيدی هستم.من سعی ميکنم تمرکز کنم و به اين شخصی که در گوشم صحبت ميکنه گوش کنم.من زندگی خودم رو مثل سابق ادامه خواهم داد ولي اينبار ديگه هيچوقت مجبور نيستم که به نحوه حرفزدنم هنگام صحبت فکر کنم." او ادامه ميده:" اين يک ماجرای طولانی بوده تا حالا که هنوز هم ادامه داره. من ميترسم وقتی که به اين ماجرا فکر ميکنم، اما توانايی من بيشتر از اينهاست، چه با لکنت چه بدون آن منبع: http://www.sobhane.org
{درانـدرون مـن خـسـتـه دل نـدانـم کـیـسـت.....
کـه مـن خـمـوشـم و او درفـغـان ودرغـوغـاسـت}

[تصویر:  84389854566112946485.jpg]

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۵-۳-۱۳۹۲ ۱۲:۳۷ صبح، توسط ashkani.)
۵-۳-۱۳۹۲ ۱۲:۳۶ صبح
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط بابک روحانی ، khodam ، لیلا* _ DeletedAcount ، zeynab
ashkani
عضو انجمن
عضو انجمن

ارسال‌ها: 1,774
تاریخ عضویت: ارد ۱۳۹۱
سپاس ها 16004
سپاس شده 14728 بار در 1825 ارسال


ارسال: #5
RE: ..::روش های درمان لکنت::..

آیا لکنت زبان درمان دارویی هم دارد ؟.لکنت زبان عارضه اي است که به صورت ناتواني در بيان روان و پشت سرهم واژه ها و کلمات شناخته مي شود.
اين عارضه نيز همانند همه بيماري ها مي تواند بر اثر عوامل ارگانيکي يا سايکولوژيکي و رواني ايجاد شود.
در علل ارگانيکي بروز مشکل در مغز و ايجاد نقص در ياخته هايي از مغز که مربوط به گويايي است ، موجب لکنت مي شود.
اين عوارض ممکن است در طول دوره رشد بخصوص در دوره جنيني ، هنگام تولد و بر اثر نرسيدن اکسيژن کافي به مغز هنگام تولد يا در نتيجه مصرف بعضي داروها توسط مادر در دوره بارداري و تاثير اين داروها بر جنين يا به علت ضربه هايي که در دوره بارداري به رحم يا مغز وارد مي شود، ايجاد شوند.
بنابراين ، تمام اين عوامل محيطي هستند و نمي توان گفت که عوامل ژنتيکي در ايجاد لکنت زبان موثر است. اين محيط ممکن است پيش از تولد، هنگام تولد يا بعد از تولد باشد.طبيعي است درمان اين نوع مشکلات نيز از نوع دارويي خواهد بود.
دکتر تبريزي ، روان شناس ، در زمينه درمان لکنت زبان مي گويد: اگر کسي به دليل لکنت زبان به ما مراجعه کند، اول از او مي خواهيم نظر پزشک متخصص اعصاب و روان را همراه خود داشته باشد. پزشک متخصص اعصاب و روان با الکترونسفالوگرافي يا سي تي اسکن و کارهاي ديگر نشان مي دهد که آيا علت ارگانيک وجود دارد يا خير. در اين صورت درمان هاي دارويي براي رفع عامل ايجاد لکنت انجام مي شود.
عوامل ديگري که مي توانند باعث لکنت زبان شوند، سايکولوژيکي يا رواني هستند، يعني کودک در زماني به دليلي ترسيده و زبانش گرفته است و حالا اين حالت را ادامه مي دهد و يا اضطراب هاي مختلفي داشته است و واکنش هاي اضطرابي خود را به شکل لکنت زبان نشان مي دهد؛ بنابراين گام اول در درمان لکنت زبان تشخيص منشائ و علت بروز اين عارضه است.
اين کار را در مراحل ابتدايي مي توان با چند پرسش ساده از اطرافيان بيمار نيز انجام داد.دکتر تبريزي در اين خصوص مي گويد: گاهي افراد به دليل مشکلات مالي امکان مراجعه به متخصص مغز و اعصاب را ندارند.
ما مي توانيم با طرح چند پرسش ساده و بدون نياز براي ارجاع به متخصص مغز و اعصاب تشخيص دهيم که لکنت زبان يک فرد ارگانيک است يا خير؛ مثلا مي پرسيم آيا اين فرد وقتي با دوستان بسيار صميمي صحبت مي کند، لکنت زبان دارد يا خير. يا وقتي در جايي مثل حمام براي خودش آواز مي خواند، لکنت دارد يا خير.
اگر پاسخ منفي باشد و در اين مواقع لکنت ندارد، يقين پيدا مي کنيم که علت لکنت زبان او ارگانيک نيست ، زيرا اگر چنانچه منشائ لکنت زبان او ارگانيکي بود، هم در تنهايي و هم در تعامل با دوستان صميمي و غيرصميمي حتما بايد بروز مي کرد و چون در آن شرايط بروز نمي کند، مطمئن مي شويم که مشکل او ارگانيکي نيست و نيازي هم به مراجعه به پزشک متخصص مغز و اعصاب ندارد.
علت لکنت زبان فرد هرچه باشد، متخصصان ضمن انجام درمان دارويي با استفاده از يک گفتار درمانگر تمرين هايي به او مي دهند تا اين عادت از بين برود.
طبيعي است تمام اين کارها در صورتي نتيجه بخش خواهد بود که سرمنشائ ايجاد بيماري از ميان برود و عمليات درماني به صورت ريشه اي انجام شود. درغيراين صورت ، اگر چنانچه مثلا مشکل مغزي يا علايم رواني يعني همان اضطراب درمان نشوند، اين نشانه از بين نمي رود يا اگر هم از بين برود، دوباره بازمي گردد.
پس از تشخيص علت اوليه ، در صورتي که عوامل رواني باعث ايجاد لکنت شده باشند، فرد مورد مطالعه قرار مي گيرد تا نوع اضطراب او مشخص شود.اضطراب هاي مزمن و ريشه دار کشف مي شود و با استفاده از روشهاي تخصصي مقابله با اضطراب از بين مي رود.
به محض از بين رفتن اضطراب نشانه هاي مرضي يعني لکنت زبان نيز برطرف مي شود. نکته مهم اين است که بجز فرد مراجعه کننده ، خانواده و اطرافيان او نيز بايد مورد توجه و حتي گاهي درمان قرار بگيرند، چون عوامل اضطراب زا لزوما در تعامل با اطرافيان به وجود مي آيد.
مثلا اگر در خانواده اي از بچه توقع زياد داشته باشند و بخواهند خيلي کامل صحبت کند يا اين که دايم لکنت زبان او را مورد توجه قرار دهند و او را به خاطر طرز صحبت کردن سرزنش کنند، اين عوامل اضطراب را تشديد و اثر فعاليت هاي درماني را خنثي مي کنند؛ بنابراين خانواده و اطرافيان بايد آموزش ببينند که در مقابل لکنت زبان بچه ها چه واکنش هاي مثبت و منفي اي بروز دهند.

درمان به جاي کنترل
نوع و علت اضطراب در افراد مختلف فرق مي کند که بايد آن علت شناسايي و تکنيک متناسب با آن به کار گرفته شود.
روشهاي کنترل اضطراب نيز بسيار زياد است و بستگي دارد به اين که فرد در چه حال و هواي فکري اي باشد. اگر بيمار در يک خانواده کمال گرا قرار داشته باشد و از او بخواهيم همه چيز را کامل و مطلق انجام دهد، چنين باوري منشا بسياري از مشکلات از جمله لکنت زبان خواهد بود.
براي مثال ، کودک وقتي مي خواهد جمله اي را بيان کند مي کوشد آن را به کامل ترين و بهترين شکل بگويد و چون نمي تواند، بنابراين مدام مکث مي کند و دوباره مي گويد. در اين روند او دايم خود را کنترل مي کند تا دچار اشتباه نشود.
مجموع اين شرايط موجب لکنت زبان او مي شود.به گفته دکتر تبريزي در چنين شرايطي تعدادي راههاي شناخت درماني براي کنترل اضطراب به کار گرفته مي شوند؛ يعني پديده کمال گرايي يا Perfectionism از ذهن آن فرد بيمار يا خانواده او زايل و طي چند جلسه سعي مي شود باورهاي کمال گرايي در خانواده از بين برود.
گاهي نيز اضطراب از نوع آموخته شده است. در محيط همه اضطراب دارند و کودک اضطراب را ياد گرفته است. در چنين مواردي تکنيک هاي رفتار درماني استفاده مي شود؛ براي مثال تمرين هاي آرام سازي يکي از تکنيک هاي بسيار عالي اي است که براي مقابله با اضطراب به کار گرفته مي شود.روش ديگر استفاده از ورزشهاي هوازي است.
به بيمار گفته مي شود به مدت يک يا 2ماه هر روز به مدت نيم ساعت ورزشي را انجام دهد که به نفس نفس بيفتد. پس از آن دوش آب گرم بگيرد و سپس دوش آب گرم را به آب سرد تبديل کند.
تمام اينها تکنيک هاي مقابله با اضطراب هستند. نکته اي که در اين قسمت بايد مورد توجه قرار گيرد اين است که برخي از اصطلاح کنترل اضطراب به جاي درمان و ريشه کن کردن آن استفاده مي کنند.
در مورد اول ، اضطراب بدون اين که از بين برود، کنترل مي شود و طبيعي است که در شرايط مساعد مجددا بروز مي کند؛ بنابراين به جاي کنترل اضطراب بايد آن را درمان کرد.


به اعتقاد دکتر تبريزي ، در لکنت هايي که دليل سايکولوژيکي دارند، تقريبا مي توان گفت نقش خانواده در ايجاد آن بسيار مهم و صددرصد است.
به اين معني که اگر خانواده کمال گرا نباشد، برخورد نکند، سرزنش نکند و انتقادهاي خيلي زياد نکند، طبيعتا امکان بروز چنين عارضه اي کاهش خواهد يافت.
در واقع عوامل سايکولوژيکي عواملي هستند که اطرافيان آن را ايجاد مي کنند و چون خانواده بيشترين تعامل را دارد و فرد در محاصره تعاملات خانواده قرار دارد، مي توانيم نتيجه بگيريم نزديک به صددرصد لکنت زبان هاي ناشي از عوامل سايکولوژيکي و رواني به عملکرد خانواده مربوط است.

منبع: http://www.jamejamonline.i


{درانـدرون مـن خـسـتـه دل نـدانـم کـیـسـت.....
کـه مـن خـمـوشـم و او درفـغـان ودرغـوغـاسـت}

[تصویر:  84389854566112946485.jpg]

۵-۳-۱۳۹۲ ۱۲:۳۸ صبح
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط khodam ، لیلا* _ DeletedAcount ، zeynab
ashkani
عضو انجمن
عضو انجمن

ارسال‌ها: 1,774
تاریخ عضویت: ارد ۱۳۹۱
سپاس ها 16004
سپاس شده 14728 بار در 1825 ارسال


ارسال: #6
RE: ..::روش های درمان لکنت::..

علل و باز هم درمانواقع دلایل بروز لکنت زبان در کودکان، تا کنون بطور دقیقی روشن نشده است. اما آنچه که تا حدودی مشخص است، آن است که لکنت نمی‌تواند علت واحدی داشته باشد. بلکه همواره معلول علت بدنی، عاطفی، اجتماعی و یا ترکیب این عوامل است. بسیاری از افرادی که لکنت زبان دارند دچار بعضی از ناراحتیهای عصبی و ناسازگاری‌های اجتماعی هستند. اما تشخیص اینکه آیا اینگونه ناراحتیهای روانی علت لکنت زبان است و یا لکنت خود حاصل حالات و فشارهای ناشی از اختلالات روانی است، بسیار مشکل است. در بعضی از مواقع لکنت ربان ممکن است حاصل نارساییها و اختلالات دستگاه عصبی باشد و یا در مواردی نیز لکنت زبان از زمان کودکی در اثر بعضی ناهنجاریهای خفیف فیزیولوژیکی پدید می‌آید.

روشهای اصلاح و درمان لکنت زبان امروزه از روشهای مختلفی برای اصلاح، درمان و بازپروری اختلالات گویایی و لکنت زبان استفاده می‌نمایند. از جمله این روشها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

روشهای زبانی یا تلفظی برای انجام این عمل بهترین هماهنگی‌ها بین حنجره، گونه‌ها، زبان و لب‌ها لازم است؛ اما همین که در این هماهنگی خللی ایجاد شود، زبان به لکنت می‌افتد. پیش از سن ٤ یا ٥ سالگی به‌ندرت معلوم می‌شود که کودک لکنت زبان دارد. کندی زبان بر اثر اختلال‌های بدنی یا برآشفتگی‌های عاطفی، در انسان رشد می‌یابد. گویا بتوان در پاره‌ای موارد، کند زبانی را از راه آموزش برطرف کرد؛ یعنی به شخص مبتلا آموخت که چگونه آهسته آهسته چیزی را بخواند؛ آهسته آهسته و با توجه خاص به حرف زدن خود، سخن بگوید و هر هجایی را با کمال دقت ادا کند.

همچنین به وی می‌آموزند چگونه به هنگام بند آمدن زبانش، تنفس خود را تنظیم کند. بر اثر مطالعه درباره صوتها یا ترکیب صوتهایی که چنین مشکلی را فراهم می‌آورند، به پاره‌ای از تمرینهای مرحله‌ به مرحله‌ای، برای خواندن دست یافته‌ایم که با انجام آن می‌توان تا حدود زیادی بر مشکل «کند زبانی» چیره شد. به هر حال، درمان لکنت ‌زبان باید بوسیله متخصص انجام گیرد. این نکته نیز بسیار قابل توجه است که نباید مبنای عاطفی را در کند زبانی نادیده گرفت.

روش دو جانبه یا مکمل در این روش به بازپروری و پرورش جنبه‌های دوگانه فکری و زبانی اهمیت فراوان داده می‌شود. این روش بیشتر در مورد کودکان ٣ تا ٧ساله استفاده می‌شود و معمولا نتایج ثمر بخشی دارد. هدف این روش در واقع پرورش دوگانه‌ای از قدرت و صحت تفکر، قدرت و صحت بیان است. به عنوان مثال برای نیل به این منظور به کودک می‌آموزند که افکار خود را اصلاح و روشن دریابد، فقط افکار واضح و روشن خود را به زبان جاری نماید و کلمات و جملات را دقیق و رسا بازگو نماید.

روشهای روان درمانی این روشها بویژه در مورد افرادی که دچار کشمکش‌های عاطفی و اختلالات روانی عصبی هستند بکار می‌رود. روش روان درمانی برای کودکان سنین پایین ثمر بخش نمی‌باشد.

روش دارو درمانی برخی اعتقاد دارند که یکی از عوامل لکنت تنش‌ها و اضطراب و هیجانات عاطفی است. لذا داروهای آرام بخش می‌توانند تا حدودی کودک را از اضطراب و هیجانات عاطفی به دور داشته و در نتیجه لکنت زبان او را تقلیل دهند.

رفتار درمانی یکی دیگر از روشهای متداول و نسبتا جدید در اصلاح و بازپروری لکنت زبان روش تغییرات و اصلاحات رفتاری می‌باشد. نظریه مدافعان این روش در این است که یکی از علل لکنت زبان کودک رفتارهای سازش نایافته و یا ناهنجار اوست. لذا در این روش سعی بر اصلاح رفتارها و بالطبع تقلیل لکنت زبان کودک است.

روش خود درمان گری این روش که در واقع می‌تواند نوعی روش رفتار درمانی نیز تلقی شود، بر این اساس استوار است که فرد لکنتی با انگیزه قوی و ایجاد تغییرات لازم در زمینه بازخوردها و نگرشهایش نسبت به لکنت خود به برنامه‌ای منظم، مشخص و بطور جدی و مصمم تلاش کند که اختلال گویایی خود را اصلاح کند.

منابع
دانشنامه رشد.

{درانـدرون مـن خـسـتـه دل نـدانـم کـیـسـت.....
کـه مـن خـمـوشـم و او درفـغـان ودرغـوغـاسـت}

[تصویر:  84389854566112946485.jpg]

۵-۳-۱۳۹۲ ۱۲:۳۹ صبح
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط khodam ، لیلا* _ DeletedAcount
ashkani
عضو انجمن
عضو انجمن

ارسال‌ها: 1,774
تاریخ عضویت: ارد ۱۳۹۱
سپاس ها 16004
سپاس شده 14728 بار در 1825 ارسال


ارسال: #7
RE: ..::روش های درمان لکنت::..
نگاهی به دلیل و درمان لکنت زبان؛ به بهانه پخش سریال «راه طولانی»

● علل و راه حل لکنت
همه ما تجربه بروز اختلال در گفتار به صورت وقفه یا گیر، تکرار کلمه یا بخشی از آن یا کشیده شدن بیش از اندازه تولید برخی اصوات را داشته ایم...

وقتی میزان این اختلال ها آنقدر زیاد می شود که روند طبیعی گفتار، آسیب می بیند به طوری که شنونده واکنش غیرعادی از خود نشان می دهد و به دنبال آن گوینده نیز دچار نگرانی و احساسی منفی به خود می شود، دیگر با روان نبودن طبیعی گفتار مواجه نیستیم بلکه با پدیده ای پاتولوژیک به نام «لکنت» روبرو هستیم.گفتار، فرایند پیچیده ای است که از ایده پردازی در ذهن شروع و با حرکت های همزمان و هماهنگ تعداد بسیار زیادی از عضلات لب ها، زبان، حلق، حنجره، دیافراگم و عضلات قفسه سینه تکمیل می شود.● نشانه های لکنت

واضح ترین علایم لکنت، همان وقفه هایی است که در روند گفتار روی می دهد. مکث های ناخواسته، گیر و بروز انقباض در عضلات لب ها، زبان یا تارهای صوتی حنجره، تکرار غیرعادی هجایی از یک کلمه و کشیدن یک صامت یا مصوت از شایع ترین علامت ها هستند ولی علایم لکنت به این موارد ختم نمی شود. ترس از بیان برخی کلمات و جایگزین کردن کلمه ای دیگر، اجتناب از صحبت کردن در برخی موقعیت ها، توسل به حرکات جبرانی مانند فشار آوردن به لب ها، بستن چشم ها، مشت کردن دست ها و منقبض کردن عضلات بدن و ... از دیگر نشانه های لکنت هستند. اینها حرکت هایی هستند که فرد تصور می کند، می تواند به کمک آنها از وقفه ای که در فرایند گفتار روی داده است، خلاص شود. حال آنکه این رفتارها خود باعث تشدید لکنت و پیچیده تر شدن درمان آن می شوند.

● ماهیت لکنت
هیچ کودکی اولین کلمه ها را با لکنت بیان نمی کند. لکنت معمولا بین ۲ تا ۵ سالگی و پس از آنکه کودک دوره ای از رشد طبیعی گفتار را سپری کرد، بروز می کند. اگرچه بیشتر خانواده ها ترسیدن یا ضربه عاطفی به کودک را عامل اصلی لکنت می دانند، ولی ترس یا ضربه های روحی به تنهایی نمی توانند باعث ایجاد لکنت شوند. تقریبا علت ۶۰ درصد موارد لکنت یک اختلال ژنتیکی و خانوادگی است. روان نبودن گفتار کودک نتیجه ناهماهنگی توانایی های ذهنی با قابلیت های حرکتی اوست.

اینکه کودک سعی دارد ایده هایش را همانند بزرگسالان در قالب جمله های طولانی و پیچیده جمع آوری و به سرعت بیان کند در حالی که مهارت لازم را در این زمینه ندارد و هنوز مناطق حرکتی مغزش رشد کافی ندارند، به بروز اختلال های گفتاری می انجامد.اگر روان نبودن گفتار شدید باشد یا خانواده و اطرافیان کودک در مورد آن نگران شوند و کودک در محیطی پرتنش و پراسترس رشد کند، احتمال تشدید اختلال در گفتار و تبدیل آن به لکنت افزایش می یابد. در واقع، لکنت محصول مجموعه ای از علل فیزیولوژیک (اختلال در نیمکره مغز)، ژنتیک (زمینه ژنتیکی)، عاطفی(هیجان های شدید) و خانوادگی (انتظارات نامعقول، حساسیت های مفرط، سختگیری های تربیتی) و استرس های محیطی است و نمی توان فقط یک علت واحد برای آن ذکر کرد.

● درصد شیوع


تقریبا ۱ درصد از جمعیت بزرگسالان جامعه، لکنت زبان دارند و تعداد مردهای دچار لکنت زبان ? برابر تعداد زن هاست. در کودکان، میزان شیوع حدود ۵ درصد است. این مساله بدان معناست که ۸۰ درصد کودکان مبتلا بهبود می یابند و فقط۲۰ درصد تا بزرگسالی با این مشکل دست?وپنجه نرم می کنند.

● راهکار چیست؟
نقش خانواده ها و مداخله زودهنگام آ نها در بهبود و پیشگیری از انتقال لکنت به دوره بزرگسالی بسیار مهم است بنابراین اگر کودکتان مبتلا به لکنت زبان است:

هرگز او را به دلیل لکنتش سرزنش نکنید.با حوصله به گفته هایش گوش دهید و هنگام صحبت، سرعت خود را پایین بیاورید.

محیطی آرام و دور از استرس برایش فراهم و سعی کنید نگرانی و اضطرابتان را به او منتقل نکنید.با مشاهده اولین علایم لکنت، به یکی از متخصصان گفتار درمانی مراجعه کنید.

● اگر بزرگسال هستید...

درمان افرادی که در بزرگسالی همچنان دچار لکنت هستند، فرایندی طولانی و تدریجی است. اگرچه داروها می توانند در کاهش اضطراب مبتلایان به لکنت موثر باشند ولی متاسفانه تاکنون هیچ دارویی که تاثیر ماندگار و دائمی در بهبود لکنت داشته باشد، شناخته نشده است بنابراین درمان بر پایه اصلاح الگوهای نادرست گفتاری و سازماندهی مجدد سیستم عصبی برای کنترل موفق گفتار استوار است. گفتار درمانگران به شما می آموزند:چگونه سرعت گفتارتان را کنترل کنید.

هنگام صحبت عضلات خود را منقبض نکنید و گفتاری به دور از فشار و تقلا داشته باشید.بر ترس خود غلبه و دیدگاهتان را در مورد باور های غلطی که طی سالیان زیاد در اثر برخورد های نامناسب خانواده، همسالان و سایر افراد جامعه در شما شکل گرفته، اصلاح کنید.

● درمان دارویی ندارد

لکنت یک بیماری هزار چهره است که علل بسیار متنوعی دارد و درمان دارویی هم ندارد. در این میان، نقش اراده و انگیزه بیمار در درمان آن بسیار پر رنگ جلوه می کند. کسی که می خواهد بر لکنتش غلبه کند، باید پر تلاش و پیگیر باشد، از شکست های احتمالی دلسرد و از استمرار تمرین ها و طولانی شدن دوره درمان خسته نشود، شجاعت کافی برای درافتادن با هیجان ها و نگرش های منفی را داشته باشد و خود را برای تغییر جنبه های مختلفی از رفتار و شخصیت خود آماده کند.دکتر سید مجید رفیعی
متخصص گفتار درمانی، استادیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

گردآوری و تنظیم:پرتال فرهنگی اجتماعی پرشین پرشیاhttp://www.salamat.ir :منبع

{درانـدرون مـن خـسـتـه دل نـدانـم کـیـسـت.....
کـه مـن خـمـوشـم و او درفـغـان ودرغـوغـاسـت}

[تصویر:  84389854566112946485.jpg]

۵-۳-۱۳۹۲ ۱۲:۴۰ صبح
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط navid zadmehr ، بابک روحانی ، arash69 ، khodam ، سميه زاهدي ، لیلا* _ DeletedAcount
بابک روحانی
عضو انجمن
عضو انجمن

ارسال‌ها: 196
تاریخ عضویت: ارد ۱۳۹۲
سپاس ها 1295
سپاس شده 2192 بار در 222 ارسال


ارسال: #8
RE: ..::روش های درمان لکنت::..
تشکر از مطالب آموزنده تان خانم اشکانی......

چند وقت پیش کتاب حماسه بابک خرمدین(ناد علی همدانی) و مطالعه میکردم ..........بابک خرمدین نماد پایداری و مقاومت و مردانگی .....کسی که حتی مرگ را به زانو درآورد یه ایرانی وطن پرست بوده که***** لکنت زبان****** داشته .

بله بابک خرمدین هم لکنت داشته اینو تو این کتاب خوندم و همسر جاویدان استاد بابک وقتی میفهمه بابک که جوانی ورزیده و قوی بوده و خیلی هم باهوش با او تمرین میکنه که بتونه روان صحبت کنه ..... وچندین سال بعد .....وقتی جاویدان از دنیا میره بابک و جانشین خودش میکنه بابکم برای یاران و هماراهانش در حالی که روی برج بذ ایستاده بوده صحبت میکنه..

خیلی از بزرگان تاریخ لکنت داشتند ولی لکنت مانع پیشرفتشون نشده درضمن از هوش بسیار بالایی هم برخوردار بودند ..........

موفق و شاد باشید.......

تو همان هستی که به آن می اندیشی .
۵-۳-۱۳۹۲ ۰۱:۳۲ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط ashkani ، میلاد 1 ، arash69 ، khodam ، لیلا* _ DeletedAcount
sadra.salehi
عضو انجمن
عضو انجمن

ارسال‌ها: 520
تاریخ عضویت: مهر ۱۳۹۲
سپاس ها 443
سپاس شده 2035 بار در 481 ارسال


ارسال: #9
RE: ..::روش های درمان لکنت::..
خوشحالم یه جا تو این انجمن خوندم لکنت درمان پذیره تو همه سنی چون دیگه داشتم خیلی عصبانی میشدم از دست نا امیدها و اونایی که انرژی منفی میدن
۸-۲۴-۱۳۹۲ ۰۳:۱۱ عصر
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط khodam ، لیلا* _ DeletedAcount
hamed1986
عضو انجمن
عضو انجمن

ارسال‌ها: 424
تاریخ عضویت: آذر ۱۳۸۹
سپاس ها 1198
سپاس شده 2676 بار در 418 ارسال


ارسال: #10
RE: خانه سبز
(۴-۱۷-۱۳۹۴ ۰۴:۴۹ عصر)elika نوشته شده توسط:  سلام خانم درمانگر
جدیدا تو سایتها با ی کلینیک شبیه سازی مغز روبرو شدم میخاستم بدونم چقد میشه به اینها اعتماد کرد؟
میگن با چند جلسه لکنت به طور کامل برطرف میشه.!!

سلام
من هم این موضوع رو شنیدم و بسیار کنجکاو شدم که ببینم چیه ، حتی یه جلسه هم مشاوره رفتم تا ببینم موضوع چیه و چیکار میخوان بکنن ، حرفهایی که بهتون میزنن دقیقا حرفهایی هست که دوست دارید بشنوید و میتونه خیلی زیاد شما رو تحت تاثیر بزاره ، منتها وقتی خوب فکر میکنم میبینم که لکنت زبان نیاز به زمان داره تا خاطرات بد گفتاری با خاطرات خوب گفتاری جایگزین بشه ، و شکی نیست که طی مثلا 6 جلسه این کار شدنی نیست ، شاید هم باشه ، هیچ چیزی رو نمیشه قضاوت کرد ، منتها من دوست ندارم یه هزینه سنگینی بکنم برای این دوره ( 12 میلیون) که بعدش ببینم میشه یا نمیشه ، ترجیح دادم مسیر طبیعی و عادی درمان خودم رو طی بکنم تا به چیزی پناه ببرم که هیچ جایی مستندات خوبی براش وجود نداره .

** ما زنده از آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
**
۴-۱۷-۱۳۹۴ ۰۷:۱۷ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط لیلا* _ DeletedAcount
elika
عضو انجمن
عضو انجمن

ارسال‌ها: 9
تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۴
سپاس ها 2
سپاس شده 20 بار در 8 ارسال


ارسال: #11
RE: خانه سبز
واقعااا هزینه اش اینقده!!!
۴-۱۷-۱۳۹۴ ۰۷:۴۶ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
hamed1986
عضو انجمن
عضو انجمن

ارسال‌ها: 424
تاریخ عضویت: آذر ۱۳۸۹
سپاس ها 1198
سپاس شده 2676 بار در 418 ارسال


ارسال: #12
RE: خانه سبز
(۴-۱۷-۱۳۹۴ ۰۷:۴۶ عصر)elika نوشته شده توسط:  واقعااا هزینه اش اینقده!!!

به من این رقم رو گفتن ، که فکر میکنم برای 6 یا 8 جلسه بود ، منتها میخواستم لطف کنن و به صورت قسطی طی جلسات دریافت کنند که این پیشنهادشون واقعا من رو شرمنده کرد !!!!!!
به هرحال هر کسی راه و روش خودش رو داره ، ممکن است واقعا روش جدیدی داشته باشند ، ولی روشی که میگن فقط اینا تو کل دنیا بلد هستن و هیچ جایی حرفی ازش نیست رو من ترجیح میدم تجربه نکنم!

** ما زنده از آنیم که آرام نگیریم
موجیم که آسودگی ما عدم ماست
**
۴-۱۷-۱۳۹۴ ۰۸:۳۸ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط لبخند
لیلا* _ DeletedAcount
عضو انجمن
عضو انجمن

ارسال‌ها: 1,045
تاریخ عضویت: تير ۱۳۹۴
سپاس ها 20555
سپاس شده 3364 بار در 981 ارسال


ارسال: #13
RE: ..::روش های درمان لکنت::..
............
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۸-۲۴-۱۳۹۴ ۰۹:۱۴ عصر، توسط لیلا* _ DeletedAcount.)
۵-۲۷-۱۳۹۴ ۰۳:۴۵ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
یک مادر
عضو انجمن
عضو انجمن

ارسال‌ها: 9
تاریخ عضویت: شهر ۱۳۹۴
سپاس ها 1
سپاس شده 20 بار در 9 ارسال


ارسال: #14
RE: ..::روش های درمان لکنت::..
لکنت درمان پذیره و مطمئن باشید که با پشتکار و اراده و توکل به خدا و کمک گرفتن از یک گفتار درمان خوب ، حل میشه.
من این مسیر رو برای پسرم طی کردم و جواب گرفتم .
پس نا امید نشید و ادامه بدید.
۶-۹-۱۳۹۴ ۰۲:۰۶ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط لیلا* _ DeletedAcount ، یاسین ، لبخند
یاسین
عضو انجمن
********

ارسال‌ها: 4,837
تاریخ عضویت: ارد ۱۳۸۹
سپاس ها 29803
سپاس شده 36612 بار در 4895 ارسال


ارسال: #15
RE: ..::روش های درمان لکنت::..
ممنونم مادر مهربان.
خوشحالم که از درمان فرزندتان راضی هستید.
۶-۹-۱۳۹۴ ۰۲:۲۱ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط لیلا* _ DeletedAcount ، یک مادر ، لبخند
سیاوش اژدری
عضو انجمن
عضو انجمن

ارسال‌ها: 1
تاریخ عضویت: خرد ۱۳۹۵
سپاس ها 0
سپاس شده 2 بار در 1 ارسال


ارسال: #16
RE: ..::روش های درمان لکنت::..
سلام.
من جاهایی خوندم که لکنت بعد از ۱۰سالگی غیر قابل درمان است.من پسری دارم ۱۵ساله و هرکاری انجام میدهیم و به هر دکتری مراجعه میکنیم نمیتوانند او را درمان کنند.خودش هم خیلی تلاش میکند اما بیفایده است.شما چه پیشنهادی دارید؟لطفا سریعا به من پاسخ دهید ممنون میشم
۳-۱۳-۱۳۹۵ ۰۲:۵۰ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط تبسم 68 ، لبخند
تبسم 68
عضو انجمن
عضو انجمن

ارسال‌ها: 234
تاریخ عضویت: فرو ۱۳۹۲
سپاس ها 2447
سپاس شده 2072 بار در 263 ارسال


ارسال: #17
RE: ..::روش های درمان لکنت::..
سلام
نه اصلا به این صورت نیست که درمان لکنت یه سن مشخصی داشته باشه .
خیلی از افرادی هستند که در سن بالا درمان رو شروع کردند و کامل درمان هم شدند ...
پسرتون رو پیشه درمانگر خوب ببرید ...

ما آزموده‌ایم در این شهر بخت خویش ***** بیرون کشید باید از این ورطه رخت خویش
۳-۱۴-۱۳۹۵ ۰۷:۰۴ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط لبخند
farnaz1364
عضو انجمن
عضو انجمن

ارسال‌ها: 196
تاریخ عضویت: ارد ۱۳۹۴
سپاس ها 7
سپاس شده 449 بار در 166 ارسال


ارسال: #18
RE: ..::روش های درمان لکنت::..
برعکس تخم بلدرچین خیلی موثره.من به پسرم میدم وقتز میخوره خیلی واضحتر صحبت میکنه ولکنت هم نمیکنه.چون هم گرمه وهم سرشار از ویتامینه.

گفتار درمانها الکیه هیچ کاری نمیکنن.فقط باید ادم وقتشو وانرژیشو وپولشو هدر بده من که هیچ نتیجه ای نگرفتم.

شکر خدا لکنت مسر من خیلی کمه حتی غریبه ها هم متوجهش نمیشن باباش هم حساس نیست من خودم حساسم نمیخوام اسمه لکنت روی پسرم باشه
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۳-۱۴-۱۳۹۵ ۱۱:۵۸ عصر، توسط farnaz1364.)
۳-۱۴-۱۳۹۵ ۱۱:۵۶ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبسم 68
عضو انجمن
عضو انجمن

ارسال‌ها: 234
تاریخ عضویت: فرو ۱۳۹۲
سپاس ها 2447
سپاس شده 2072 بار در 263 ارسال


ارسال: #19
RE: ..::روش های درمان لکنت::..
البته این شامل همه ی گفتاردرمانگرها نمیشه ...من خودم سه تا گفتاردرمانگر بد رو تجربه کردم و رها کردم و آخرین گفتاردرمانگری رو که تجربه کردم خیلی خوب بود و شدت لکنت منو خیلی پایین اورد ....و دوستانی هم داشتم که با گفتاردرمانگر به سطح خوبی از درمان رسیدند ...اینو قبول دارم که گفتاردرمانگر خوب کمه ...واقعا کمه ...ولی انتخاب گفتاردرمان باید بر اساس شناخت و تحقیق باشه ...و کسانی که از اون گفتاردرمان نتیجه دیدند ...این خیلی می تونه کمک کنه .

ما آزموده‌ایم در این شهر بخت خویش ***** بیرون کشید باید از این ورطه رخت خویش
۳-۱۵-۱۳۹۵ ۱۱:۳۶ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط لبخند
ارسال پاسخ 


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اصول درمان درمانگر 44 24,484 ۱۱-۶-۱۳۹۵ ۱۲:۱۳ صبح
آخرین ارسال: amkayhani
  درمان ذهنی Reza_f71 0 404 ۱۰-۱۴-۱۳۹۵ ۰۶:۳۳ عصر
آخرین ارسال: Reza_f71
  لکنت فرزندم hami 5 1,598 ۵-۳۰-۱۳۹۵ ۰۳:۴۶ عصر
آخرین ارسال: mkpar
  اپلیکیشن آموزش و تمرین گفتار درمانی و لکنت begooapp 0 2,953 ۵-۴-۱۳۹۵ ۰۵:۴۸ عصر
آخرین ارسال: begooapp
  لکنت کاذب درمانگر 43 15,626 ۴-۲۴-۱۳۹۵ ۱۲:۵۳ عصر
آخرین ارسال: ابوذر ابراهیمی
  نظر سنجی تاثیر گفتاردرمانی بر درمان لکنت شما درمانگر 13 2,225 ۳-۱۷-۱۳۹۵ ۰۴:۵۵ عصر
آخرین ارسال: ابوذر ابراهیمی
  شما لحظه ای که لکنت میکنین واسه تسکین خودتون چیکارمیکنین؟؟؟ قاصدک 13 3,459 ۱-۲۷-۱۳۹۵ ۰۵:۴۲ عصر
آخرین ارسال: zeinab
  راز درمان موفق درمانگر 109 49,722 ۱-۶-۱۳۹۵ ۰۵:۵۸ عصر
آخرین ارسال: tabassom19
  لکنت وساده بودن قاصدک 11 2,648 ۱۲-۹-۱۳۹۴ ۰۳:۴۱ عصر
آخرین ارسال: دانشجو
  شما تو فامیل یا آشناهاتون کیارومیشناسین که لکنت دارن؟ قاصدک 17 3,187 ۱۲-۷-۱۳۹۴ ۰۴:۳۱ عصر
آخرین ارسال: شاید منم!!؟
  بازگشت لکنت لبخند 17 9,369 ۱۲-۲-۱۳۹۴ ۰۶:۵۰ عصر
آخرین ارسال: درمانگر
  بعد از درمان کامل لکنت چه برنامه ای دارید؟ mahdi110 21 4,416 ۱۲-۲-۱۳۹۴ ۰۷:۴۶ صبح
آخرین ارسال: farnaz1364
  معرفی گفتار درمان در اهواز ana 0 1,018 ۶-۳-۱۳۹۴ ۰۲:۲۲ صبح
آخرین ارسال: ana
  نقش باورهای فراشناخت در پيش‌بينی ميزان اضطراب و شدت لکنت افراد دارای لکنت قاصدک 1 1,230 ۴-۲۳-۱۳۹۴ ۰۸:۳۸ عصر
آخرین ارسال: لیلا* _ DeletedAcount
  ارتباط بین نوع مزاج وشدت لکنت درافرادفارسی زبان دارای لکنت پیشرفته قاصدک 4 1,648 ۴-۸-۱۳۹۴ ۰۵:۴۴ عصر
آخرین ارسال: aria

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان