چاپ اولین کتاب انجمن لکنت ایران

Powered By MyBBIran.com - Hamed

ارسال پاسخ 
براي درمان ...
نویسنده پیام
faramarzi
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 1091
سپاس شده 2632 بار در 466 ارسال

ارسال: #41
RE: براي درمان ...
دوستان بهم لطف دارند و خواستم اینجا بیان کنم که من آدمی هستم که نه زیاد مطالعه می کنه و نه در مدرسه و یا دانشگاه بچه درس خون بودم و سوادی هم ندارم و فقط مدرکه !!!!! (البته خیلی دوست داشتم که اینطور نبود !)
مطالبی رو که میزارم خودم کم و بیش تجربه کردم و چون ذهنم خیلی درگیر لکنت میشه و گاهی که مطلبی (در هر زمینه ای) رو میخونم به لکنت ربط میدم و مینویسم و خیلی خوب میشد که دوستان تمام این مطالب رو زیر سوال ببرند .

این مطلب ذهنم رو درگیر کرده که معیار سنجش لکنت چیه ؟
آیا لکنت ظاهری که فرد انجام میده و اون انقباضات فرد هست ؟
اگر اینطوری هست چرا درمان رو میگیم فقط اجرا شیوه نیست ؟

اگر بگیم در کودکی این عادت در اثر ترس و یا تقلید شکل میگیره و یا هر چیز دیگه و بعد در اثر تکرار به صورت تجربیات بد در حافظه ثبت میشن و بعد فرد خودش میخواد راهی پیدا کنه که از شر این خلاص شه و اینجا تفاوت های فردی معنی پیدا می کنه ، یکی میاد از تکرار و یکی قفل ، یکی همرا اینها حرکات دست (سر،پا،بدنو...) رو اضافه می کنه و اینها همه رو منی که لکنت دارم شکل میدم و گاهی این تجربیات بد هستند که کم و زیاد میشوند و همین که یکی در خانواده راحت و دیگری نه ، یکی میتونه سخنرانی کنه یکی نه و...
خب حالا فرق من با فردی که هردو قفل دارین چیه ؟
من فردی خجالتی و سعی دارم در برابر لکنت سکوت کنم و جایی که مجبر میشم صحبت کنم قفل شدید کنم و با راهکارهایی که دارم شاید این قفل رو با اجتاب و یا هر کاری دیگه ای ، فقط چند ثانیه طول بکشه
فرد دیگر خجالتی نیست صحبت می کنه و با قفل های شدید و اون قفل رو ادامه میده و سعی در این نداره مثل من از قفل هم نجات پیدا کنه .

می خوام به این نتیجه برسم که اگه قرار به شدت لکنت افراد نمره داد باید به میزان لکنت که در ذهن او شکل میگیره نمره بدیم ، نه به حرکاتی که فرد سعی داره از این لکنت ذهنی نجات پیدا کنه . خودم در کودکی حرکات اضافه زیاد داشتم ولی در بزرگسالی سکوت جایگزین شد .

و این حرکات ظاهری رو اگر فرد حالت گفتاری رو یاد بگیره خیلی راحت صحبت می کنه و البته نظرم اینه که فرد عادت های گفتاری رو یاد داره چون در تنهایی راحت صحبت می کنه و اگر توجه بشه اونجا هم سرعت و هم تنفس و هم ذهن او با او هماهنگ هستند و اگر این هماهنگی در سخترین شرایط فردی که داره بوجود بیاد ، آیا بازم قفل داره ؟

برای درمان ، فقط رعایت شیوه گفتاری کافی نیست .

و همینطور که تجربیات بقیه دوستان که تا حد زیادی درمان شدن رو میبینم ، اونها در همه زمینه ها به پیشرفت رسیدن و گاهی فکر می کنم :
ما لکنت داریم تا بتونیم شخصیتی قوی بسازیم !

می دانم که هیچ نمیدانم .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۲-۴-۱۳۹۳ ۰۵:۰۳ عصر، توسط faramarzi.)
۱۲-۴-۱۳۹۳ ۰۲:۰۳ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط mahdi110 ، saeed_khojastehfar ، z.behzad ، ارمیا ، Morteza1412 ، nasibeh ، alireza_25 ، لبخند ، رنگین کمون
faramarzi
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 1091

ارسال: #42
برای بهبودی ، نگرش خود را نسبت به خود،لکنت،تکنیک گفتاری و دیگران تغییر دهید .

[تصویر:  663750_Thrai8Zb.jpg]

چرا وقتی میدانم ک استفاده از تکنیک می توانم لکنتم را کاهش دهم ولی انجام نمی دهم ؟
چرا برای استفاده از تکنیک ها انعطاف کمی دارم و حاضر نمی شوم استفاده کنم ؟
چه چیزی باعث می شود که فرایند بهبودی رو رها کنم و تمرینات رو انجام ندم ؟
چرا با رعایت تکنیک گفتاری باز هم لکنت می کنم ؟
تغییر نگرش چه تاثیری در کاهش لکنت دارد ؟
تغییر نگرش چه تاثیری در استفاده تکنیک داره ؟

ما برای انجام دادن بهتر و موفقتر کارها نیاز به 4 ویژگی داریم .
1.دانش ، شناخت
2.نگرش ، نوع نگاه
3.منش ، قالب ، استیل
4.روش

می خوام در مورد دومی ، یعنی نگرش بنویسم و البته این دانش هست ک نگرش ساز هست و همین نگرش و احساس ما هست ک باعث میشه رفتاری انجام بدیم یا ندیم ، دانشیم ک نگرش ساز نباشه بدرد نمی خوره ، چون یک دی وی دی هزاران کتاب می توان گذاشت و دانشش از همه ما بیشتر شود !
به موانع تغییر نگرش میشه به ترس ، تقلید تعصب ، غرور ... و در لکنت هم علاوه بر اینها میشه به انتقام گیری و کینه توزی ، پنهان کاری اشاره کرد .
شما در لحظه ای ک می خواهید تکنیک گفتاری رو استفاده کنید چه نگرشی دارید ؟ نسبت خود ، لکنت ، تکنیک گفتاری و افراد

میپرسم چرا تکنیک گفتاری استفاده می کنی ؟ میگه بخاطر اینکه لکنت نکنم
چرا تکنیک گفتاری رو استفاد نکردی ؟ ترسیدم ک بخندن یا مسخره کنند یا ...
اگر افردا خندیدن ، مسخره کردن ، ترحم کردن و ... یا واکنش نامناسب دیگه چه برخوردی داری ؟ سخت واکنش نشون میدم و اجازه چنین کاری رو نمی دم

چون ما نسبت به اینها نگرش درست و مثیتی نداریم ، یا لکنت می کنیم یا تکنیک گفتاری استفاده نمی کنیم و اگر هم بکنیم دچار مشکل میشیم .

احساس و نگرشتون نسبت به مادرتون چیه ؟ نسبت به کارهایی که ازتون درخواست می کنه ؟
اگ وقتی در تلگرام پیامی رو میخونید و مینویسد مادر درخواست یک لیوان بکنه چه واکنشی نشون میدن ؟
واکنش 1
بذار همین پیام رو بخونم (بنویسم) میارم ؟
اوفففف همین الان باید آب بخوای ؟
الان نمی تونم یکم صبر کنه ؟
مادر پا میشه و میره آب بیاره ، اااااااااااااااااا واسا الان میارم دیگه ......

واکنش 2
گوشی رو سریع میزاری کنار و میری آب رو با احترام میدی دست مادر .

اینجا نوع بردن آب یک بحث که میشه روش بردن آب و نوع برخورد با شنیدن درخواست یک بحث که میشه نگرش و احساس
حالا در این دو واکنش چه نگرش هایی بود ک دو رفتار متفاوت شکل گرفت ؟
مزاحمت ، وظیفه ؟
شکر ، کفر ؟
مانع پیام خواندن یا پل رسیدن به درجات بالاتر ؟
....

دوستانی میپرسن که چه تمریناتی انجام میدم و روزی چند دقیقه وقت میزارم ؟
جواب میدم همین الان که دارم بدون تکنیک حرف میزنم خودش یک نوع تمرین هست و تمرین ، فقط تمرین تکنیکهای گفتاری نیست ک روزی فلان دقیقه روخوانی ، تعریف داستان ... داشته باشم ، همین الان که با تو دارم حرف میزنم ممکنه افکاری بیاد سراغم که با توجه با پیشرفت ، شدت لکنت و یا پسرفت ممکن شکل عوض کنه ولی در هر صورت منفی هستند ، مثلا برا من میگه تو ک انقدر نظر در مورد لکنت میدی و طرف مقابلم خوشش میاد نکنه لکنت کنی و بگه اینم ک همش حرف میزنه ، من ک این همه جلو اینها خوب بودم ، نکنه لکنت کنم و همه چی رو خراب کنم ....
معمولا اگ این افکار خیلی گیر باشند واکنش فکریم اینه ک جواب میدم اصن می خوام لکنت کنم ؟
و واکنش رفتاریم یا لکنت عمدی و یا تکنیک گفتاری اغراق آمیز هست

و اتفاق بدی ک می افته فقط میان لکنت عمدی و بقیه تکنیک های مختلف گفتاری رو الگو برداری می کنند بدون این ک بفهمند قبل و بعد عمل فرد چه نگرش نسبت به موضوعات مختلف داشته و فرد میره تکنیک ها رو اجرا می کنه و با واکنش های بد مواجه میشه و یا تکنیک جواب نمیده و کلا رها میکنه ...

شما چه نگرشی نسبت به خود ، لکنت ، تکنیک گفتاری و افراد دارید ؟

می دانم که هیچ نمیدانم .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۹-۱۹-۱۳۹۴ ۰۴:۴۶ صبح، توسط faramarzi.)
۹-۱۹-۱۳۹۴ ۰۴:۳۶ صبح
 سپاس شده توسط alireza_25 ، behnam.mohamadzadeh ، nasibeh ، محمد.پ ، لبخند ، aramesh ، رنگین کمون
aramesh
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 486
سپاس شده 356 بار در 105 ارسال

ارسال: #43
به نظر من شروع شکل گیری لکنت از عوامل بازدارنده حرف زدن تا تبدیل شدن به عادت گفتاری شکل گرفته.

و نوع نگرش ما نسبت به این عادت در پیشرفت این عادت و شکل گیری لکنت نقش اساسی داشته.

چون از کوزه همان برون تراود که دراوست.....

چرا که نوع نگرش ما همون نوع تفکری هستش که در مورد موضوعات مختلفی داریم...
عادت باعث تغییر نگرش و نگرش باعث شکل گیری عادت می شه.

و عادت در ضمیر ناخودآگاه ثبت می شه.
۹-۲۱-۱۳۹۴ ۰۷:۵۴ عصر
 سپاس شده توسط behnam.mohamadzadeh ، faramarzi ، Amir.hm ، رنگین کمون
faramarzi
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 1091

ارسال: #44

بسم الله الرحمن الرحيم

دوست داشتم ننويسم يا در تلگرام ويس نذارم ولي وقتي ك خودم بي عملم ولي گاهي بازخوردهايي ك ميگيري مجاب ميشي بنويسي يا حرف بزني تا شايد كمك حال يكي بشه ك البته اين نوشته هام خيلي بيشتر بدردخودم خورده ، گاهي با خواندن مطالبم چيزهايي جديد رو درك مي كنم ! و پيشنهاد مي كنم شما هم بنويسيد .

*******اين مطلب فقط يك تجربه هست(و اكثر مطالب گذشته) ، مطلب علمي نيست.*********

فرايند و نوع حركت فرايند بهبودي گفتار چگونه هست ؟
نقش راهنما در حركت ما چيست ؟
برگشت لكنت چگونه رخ ميده ؟
آيا ب درمان كامل ميرسيم ؟

فكر مي كنم اين مطلب بتونه يك طرح كلي ب ما بده و بتونيم تصويري از حركت خودمون داشته باشيم .

براي بهبودي ، نياز به مديريت و روش برخورد با شرايط داريم .

ميخواندم ك حركت هايي ك بر اساس جو ، تلقين و اينطور چيزهاس مثل سنگي هست ك تا وقتي پشتش نيرو هست بالا مي رود و دوباره ميخورد زمين . . . ولي حركتي ك بر اساس شناخت هست مثل درختي هست ك ريشه قوي داره و رشد ميكنه و ب راحتي از جا كنده نمي شود . . .

[تصویر:  64262862782380931150.jpg]

در تصويري ك ميبينيد(در پيوست هم قرار دادم) يك حركت كلي از فرايند درمان (ك البته به نظرم كل زندگي همينطوره) مشاهده مي كنيم و الگو رو از نمودارهاي بورس برداشته ، اونجا حركت سهام بر اساس قيمت تحليل ميشه (تكنيكال) و داراي نقطه هاي مقاومت و حمايت هست ك اگ سهم (به هر دليلي) در نقطه هاي مقاومت ، حمايت شه ميتونه با نقاط بالا تر برسه و گرنه حركت ميره در اصلاح و باز ممكن در اصلاح حمايت شه و بالا بره و ممكن حمايت نشه و همينطور نزول كنه . . .

و لكنت هم همينطور هست .

قبل درمان يك حركت سينوسي رو ميبينيم ، يك جايي فرد ميرسه ك از گفتار نااميد ميشه و حالت آشفتگي ميرسه ك چرا من . . . و به تغيير احساس نياز مي كنه و ضرورت اون رو ميفهمه (پس رنج و آشفتگي رو ميشه گفت لازمه تغيير هست ) و دنبال راهي هست ك بتونه تغيير كنه و با توجه به تصوير ميبينم ك وجود متخصص ،‌ فرد موفق ،‌تحيليل و سنجش و مديريت خود چقدر ضرروي هست ...

معمولا وقتي شروع مي كنيم و در فرايندي درستي(درك يك راهنماي خوب اينجا حس ميشه) قرار بگيريم در چند ماه اول رشد چشم گيري داريم و اينجاست ك با اولين مقاومت روبرو ميشيم (شرايط سخت و لكنت در شرايط به عنوان مقاومت نام برده مي شود) و دچار آشفتگي ميشيم ك ااااااااااااااااااا چرا من ك اين همه تمرين كردم ، انقدر خوب بودم در شرايط مختلف ولي بازم لكنت كردم و يك حس نااميده به آدم دست ميده ك اينجا هم نقش يك راهنماي خوب درك ميشه ك ميتونه ما رو حمايت كنه و دوباره با رشد صعودي ادامه بديم ...
گاهي ممكن در هر مسيري از بهبودي (50% 60 % 70 % ....) ك هستيم به هر دليل دچار ركود شويم و ب مقاومت هايي برسيم ولي مديريت كنيم و خود رو حمايت كنيم گرچه اون مقامت (شرايط سخت) رو هم پشت سر نذاريم ولي در همون درصدي ك هستيم خودمون رو نگه داريم با چند درصد بالا پايين . . .[/color

[color=#C71585]و اما برگشت ( با نقطه چين ها مشخص كردم) ، اگه در مقاومت ها (شرايط سخت) خودمون رو حمايت و مديريت نكنيم ممكنه در فرايند نزولي قرار بگيريم و اين نزول مي تواند پله اي و يا شارپ باشه ك بنظرم عوامل اصلي اون ميتونه نااميدي ، سرزنش و آشفتگي باشه و البته در هر نقطه اي از برگشت رخ دهد در صورت حمايت ميتونه روند برگرده و صعود كنه ... و برگشت لكنت از نظر من يعني اين
ك با مديريت و روش برخورد درست قابل كنترل هست ، پس جاي نگراني براي برگشت لكنت نيست . . .

و اما درمان كامل لكنت ، ك اين ميتونه بازدارنده حركتي به سوي راحتي در گفتار باشه ،‌ ك با همين برگشت لكنت دچار شبه ميشد ك اينم حل شد و بجاي پرسيدن اين ك درمان كامل داره ؟ پيشنهاد مي كنم بپرسيد :

آيا در شرايط مختلف ميتونم به گفتاري راحت برسم ؟
ك من جواب ميدم آره و با مديريت ميتونيد در اون استمرار داشته باشيد و حتي به صورت خودكار و ناخودآگاه دربياد .

همين .

می دانم که هیچ نمیدانم .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱-۱-۱۳۹۵ ۱۱:۴۹ عصر، توسط faramarzi.)
۱-۱-۱۳۹۵ ۱۱:۳۸ عصر
 سپاس شده توسط behnam.mohamadzadeh ، Amir.hm ، تبسم 68 ، لبخند
behnam.mohamadzadeh
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 2422
سپاس شده 4090 بار در 1214 ارسال

ارسال: #45
سلام حمید رضا جان
سال نو مبارک

نوشته خیلی خوبی بود و مثل همیشه استفاده کردیم 6
نگاه دقیق و علمی به لکنت بهمون کمک می کنه تا واقع بین تر باشیم نسبت به لکنتی داریم 11
و این که لکنت قابل درمان هستش اگر خودمون بخوایم و پشتکار و اراده ای قوی داشته باشیم
تجربیات شما در راه درمان به عنوان یک فرد موفق قطعاا برای همه اعضای سایت مفید خواهد بود
۱-۲-۱۳۹۵ ۱۱:۱۰ صبح
 سپاس شده توسط faramarzi ، لبخند
تبسم 68
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 2447
سپاس شده 2072 بار در 263 ارسال

ارسال: #46
سلام
عکس جالبی بود و خیلی قشنگ هم توضیح دادید ..
نقش مقاومت .حمایت .برگشت لکنت و ...

در عکس قبل از شروع و بعد از بالا و پایین ها ..یه عاملی باید باشه به اسم اراده ...یعنی فرد باید اراده کنه که تا اخر این مسیر رو بره ...و خسته نشه .
نه تنها برای لکنت بلکه برای هر کاری نقش اراده خیلی پررنگه ...چون خیلی ها این مسیر رو میرن حمایت و مقاومت ها رو هم پشت سر میزارن ولی وسط راه رها می کنند .
یه هم مسیر هم خیلی مهمه ...اگه تو این راه دو نفر با هم درمان رو شروع کنند و با هم باشند خیلی می تونه بهشون کمک کنه .

اون مدیریتی هم که اخر اشاره کردید خیلی خوب بود ...چون درمان کامل که وجود نداره ...بلکه فرد در آخر به مدیریت لکنت میرسه .

ما آزموده‌ایم در این شهر بخت خویش ***** بیرون کشید باید از این ورطه رخت خویش
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱-۲-۱۳۹۵ ۰۴:۵۳ عصر، توسط تبسم 68.)
۱-۲-۱۳۹۵ ۰۴:۵۲ عصر
 سپاس شده توسط faramarzi ، behnam.mohamadzadeh ، لبخند
faramarzi
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 1091

ارسال: #47

براي بهبودي و مديريت گفتار و ثبات ، در همه جنبه هاي زندگي و شخصيت رشد كنيم .

اينطور ك بنظر ميرسه اكثرا اين جمله رو دارند ،‌اگه لكنت نداشتم ....

اي كاش همينطور ك فكر مي كنيد بود و همه مشكل فقط لكنت بود ،‌ولي اينطور نيست .

همينطور ك لكنت گاهي انقدر مهم ميشه و غير قابل حل همينطور گاهي لكنت رو قابل حل ميدوني (با توجه با تجربيات موفق آميزي ك داري) ولي يك مشكل ديگه داري ك اون غيرقابل حل شده !!!!!!!!!

اينطور ك فهميدم زماني مشكل غير قابل هست ك ضعيفتر از مشكلم باشيم ، و جالبه هرچي مدت زمان حضور اين مشكل بيشتر باشه اون قوي تر و ما نسبت به حل اون ضعيفتر ...

چاره اي نداريم جز اينكه خودمون رو تغيير بديم و قوي بشيم ، در لكنت بايد افكار خودمون نسبت به خودمون و به ديگران تغيير بديم و براي تحمل واكنش هاي بد احتمالي آماده كنيم
اينكه ممكن بهم بخنده ، ممكن گوش نده ، مسخره بشم ، ترحم كنند ، غيرقابل حله و تا آخر عمر همينطوري بمونم،انتقام بگيرم .... اينا رو بايد به مرور دور ريخت و كمرنگ كرد و چاره جز اين نداريم مگر اينكه

اجتناب هاي گفتاري داشته باشيم و از واكنش ها و افكار فرار كنيم
با لكنت زندگي كنيم و بپذيريم ك لكنت و اين عادت غلط گفتاري رو بايد تا آخر عمر با خودمون داشته باشيم
و يا اينكه تصميم بگيريم ،‌ ترس ها و حساسيت ها رو بشناسيم و تك تكشون رو از بين ببريم و اون موقع هست ك ميبينيم اينم قابل حل هست .

افرادي سريع پيشرفت مي كنند ك راحتر تغيير رو بپذيرند ، و بايد شناخت ها و نگرش ها و عادت ها و رفتارهايي رو بايد تغيير داد ، خيلي ها رو ميبينم ك نمي خوان نگرشي رو تغييير بدن در صورتي ك ساعت ها تمرين شيوه هاي گفتاري مي كنند و اين تمرين لازم ولي كافي نيست .

من تاحالا نديدم فردي ك پيشرفت خوبي داشته نحوه نگرش و تفكرش نسبت به قبل پيشرفتش و نسبت به فردي ك هنوز پيشزفت نكرده يكي باشه و اين كاملا قابل مشاهده هست و يكي از تفاوت هاي اصلي اين دو نوع افراد هستند .

استراتژي من براي مقابله با لكنت
1.شناسايي نقاط ضعف و شكست (عادت هاي غلط گفتاري ، نگرش ها و شناخت هاي نادرست ، عادت هاي نادرست )
2.طراحي تمرين
3.رفتن در دل ترس
4.تكرار

از لكنت و سختي راه اون براي بوجود آمدن عادت هاي مثبت و موفقيت در كل جنبه هاي زندگي استفاده كنيم .

می دانم که هیچ نمیدانم .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱-۲۸-۱۳۹۵ ۰۱:۴۱ عصر، توسط faramarzi.)
۱-۲۸-۱۳۹۵ ۰۱:۳۰ عصر
 سپاس شده توسط محمد.پ ، aramesh ، دانشجو ، behnam.mohamadzadeh ، لبخند
faramarzi
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 1091

ارسال: #48
تمرکز بر روی تکنیک ها مثل خواندن شب امتحان هست, میتونه تاثیرات سریع بذاره ولی بنیادی و ماندگار نیست.

اینکه چ نگرشی, چه باوری نسبت به لکنت, خودمون,دیگران و زندگی داریم خیلی مهمتر است.

می دانم که هیچ نمیدانم .
۶-۱۰-۱۳۹۶ ۰۵:۴۴ عصر
 سپاس شده توسط behnam.mohamadzadeh ، لبخند
ارسال پاسخ 

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Music راهی برای درمان لکنت-لطفا مشکل لکنت خودتونو کامل بنویسید ( ورژن مهرداد) مهرداد 43 13,561 ۵-۹-۱۳۹۶ ۱۰:۴۲ عصر
آخرین ارسال: Kia.na
Rainbow نحوه درمان شدنم! morteza90 5 803 ۱۱-۱۳-۱۳۹۵ ۰۳:۴۶ عصر
آخرین ارسال: behnam.mohamadzadeh
Smile درمان خانگی Ali Reza 3 1,751 ۱-۲۶-۱۳۹۵ ۱۲:۵۹ عصر
آخرین ارسال: farnaz1364
  درمان با خودباوری RAMIN KIAN 11 5,917 ۱۲-۲۵-۱۳۹۳ ۱۱:۴۷ عصر
آخرین ارسال: anim.r.ch
  درمان صد در صد لکنت arbassiri 33 10,448 ۱-۲۰-۱۳۹۳ ۱۰:۲۰ عصر
آخرین ارسال: K I N D E R
  معنا درمانی و درمان لکنت alialiaf.af 0 1,697 ۱۲-۲۴-۱۳۹۲ ۰۶:۲۵ عصر
آخرین ارسال: alialiaf.af
  تنها روش درمان از نظر من milad_novin 10 5,517 ۱۲-۱۶-۱۳۹۲ ۰۴:۵۹ عصر
آخرین ارسال: Far Had
  گفتار درمان خوب و خبره soheil93 18 9,694 ۸-۱۵-۱۳۹۲ ۰۱:۵۰ صبح
آخرین ارسال: dizel
  درمان لکنت.کمکم کنید! soheil93 2 2,073 ۸-۱۳-۱۳۹۲ ۰۴:۱۹ عصر
آخرین ارسال: soheil93
  خود درمانگری(پس از مدتی از روند درمان باید درمانگر خود شویم) slp.tohidast 32 11,923 ۱۰-۲۳-۱۳۹۱ ۰۴:۱۹ عصر
آخرین ارسال: faramarzi
Lightbulb درمان ازطریق حرف زدن با تمام اعضا و جوارح? Mhsn 16 8,029 ۶-۴-۱۳۹۱ ۰۳:۰۸ صبح
آخرین ارسال: behnaz
  تمرین برای درمان لکنت با ارتباط با دیگران George 3 3,044 ۸-۲۴-۱۳۹۰ ۱۰:۳۱ عصر
آخرین ارسال: Foruzande
  درمان استرس متین 12 5,145 ۴-۱۶-۱۳۸۹ ۰۱:۳۵ صبح
آخرین ارسال: Rafigh
  مطلبی جالب از یک درمان شده خارجی!! ramezani 8 3,237 ۲-۲۹-۱۳۸۹ ۰۸:۵۲ عصر
آخرین ارسال: scarlet

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان