چاپ اولین کتاب انجمن لکنت ایران

Powered By MyBBIran.com - Hamed

ارسال پاسخ 
لطفا این تایپیک را بخوانید
نویسنده پیام
kazem1365
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 64
سپاس شده 541 بار در 87 ارسال

ارسال: #1
لطفا این تایپیک را بخوانید
[سلام
برخی دوستان تهرانی و مشهدی بنده را میشناسند. چند سال پیش برخی دوستان باید لکنت شدید مرا باید به خاطر داشته باشند، خودم اصلا فکر نمیکردم درمان بشم و بتوانم روزی راحت و کم تنش داشته باشم. البته الان تحت درمان هستم ولی دیگه هر وقت بخام میرم جای درمانگرم.
میخاستم از تجربه ی ارزشمندی که برای من ایجاد شد برای دوستان عرض کنم که انشاله سایر دوستان، تجربه من را تجربه کنند. مخصوصا آنهایی را که مشکل لکنت آنها از ناحیه گلو (حنجره) و یا لب ها است.

از وقتی درمان را شروع کردم همش سعی کردم به شیوه شکمی صحبت کنم، خوب بود ولی راضی کننده نبود. به راحتی تحت یک شرایط خاص چون تنظیم تنفسم بهم میخورد لکنت شدت میگرفت. بعد از گذشت تقریبا 1.5 یا 2 سال از تکرار و تجربه روش های مختلف مانند فک باز، زیر وبم کردن صدا، کشیده گویی که برام نتیجه بخش نبود روش هجی هجی کردن را انتخاب کردم.

روش هجی هجی کردن برای من معجزه کرد و بسیار جواب خوبی برای من داد که البته بنده تنها کسی نبودم که از این شیوه زود و خوب نتیجه گرفتم. به یکی از دوستان دیگر هم توصیه کردم و او از من نتیجه بهتری گرفت. دوستی که به او سفارش کردم از این شیوه استفاده کند نه او میشناختم و نه دیده بودم ولی بعد از چندماه که به او میل زده بودم بهم زنگ زد و نزدیک 30 دقیقه ایشان با من بدون لکنت صحبت کرد و حتی احساس نکردم ایشان لکنت دارد.

بنده این روش را توضیح میدم و مزایا و معایب آن را خدمت شما عرض میکنم و پیشنهاد میکنم برای یک یا دو هفته این شیوه را تمرین کنند.

متاسفانه از انجایی که من خبر دارم بسیاری از درمانگرها از این شیوه استفاده نمیکنند مگر تعداد معدودی.
مزایا (طبق تحقیقات و سندهای علمی و تجربیاتی که خودم و برخی دیگر به ان رسیدن)

1- طبق تحقیقات انجام شده جزء یکی از قوی ترین روشهای درمان لکنت زبان است.

2- نیاز به تنظیم تنفس ندارد یعنی دوستانی که مشکل تنفس در لکنت خود را دارند با این شیوه دیگر مشکلی کم اوردن نفس و ... برای آنها پیش نخواهد آمد. بر خلاف شیوه شکمی که تنفس بسیار مهم است ولی در شیوه هجی هجی به صورت اتومات تنفس تنظیم میشود.(دوستانی که با صحبت کردن شکمی مشکل دارند این شیوه برای انها بنظرم خوب هست چون خودم هر دو را تجربه کردم)
3- بسیار سریع جواب میدهد. خودم ظرف یک یا دوهفته طبق گفته ی گفتاردرمانگرم که به نظرم جزء بهترین درمانگران در مشهد یا ایران هستند، سطح لکنتم از متوسط تا شدید به ضعیف تا خفیف کاهش یافت. البته دوست دیگر هم هست که این تجربه را کرده است که این دوست دلیل محکم دیگری است بر این نوشته و تجربه من. ایشان هم ظرف این مدت کوتاه با وجود اینکه تحت نظر گفتاردرمانگر هم نبوده فقط با چند جمله میل به او زدم چنین نتیجه خوبی را تونست بگیره و من را خیلی خوشحال کرد.
4- در ابتدا صحبت کردن با این شیوه کمی غیر طبیعی است ولی به خاطر اینکه مغز گفتار را خود به خود تنظیم میکنه این غیر طبیعی بودن از بین خواهد رفت.
5- نیاز به فکر و تمرکز نفس گرفتن و ... ندارد.
6- اجرای این شیوه برای من بسیار راحت و با آرامش بوده و با برخی دیگر این شیوه را تمرین میکنیم چنین حس و تجربه را دارند.
7- کسانی که به متانت و شخصیت اجتماعی اهمیت میدهند، این شیوه آنها را طوری بار می اورد که متانت خاصی در اعمال و رفتار آنها دیده میشود.
8- معمولا لکنت در ابتدای صحبت کردن ایجاد میشود و در طول جمله لکنت کمتر یا هیچ لکنتی پیش نمیاد.(که مرور زمان گیر اولیه هم می شود.)

معایب
1- اگرچه بعد از مدتی لکنت به شدت کاهش یافته ولی اگر به مرور سرعت گفتار را زیاد کنیم لکنت بازگشت میکند که من این را تجربه کردم ولی شدت بازگشت آن خیلی کم هست.
2- در ابتدا شروع به استفاده از این شیوه احتمال دچار برخی از مشکلات شوند، چون برای بار اول سخت باشد.

توضیح شیوه
کلمه ها را مانند کلاس اولی ها بخش بخش کنیم. مثلا برای شروع در هر بار صحبت کردن 3 کلمه انتخاب کرده و آنها بخش بخش کرده و این بخش ها را بصورت آهنگین به صورت یک موج پیوسته بهم وصل کنیم و اگر بین ان مکثی بکنیم بهتر است. بعد از مدتی خود به خود میبینیم میتوانیم بدون هیچ مشکلی کلمات و جملات طولانی تری را بگوییم.

بسیار ساده هست ولی اجرای آن مهم است و بسیار موثر.
منکه امید به درمان نداشتم و چندثانیه بدون لکنت با تلفن و ... برام کار سختی بود با همین شیوه در موقعیت های بسیار استرس زا تونستم بدون هیچ لکنتی و بدون جلب توجهی صحبت کنم. مکالمات طولانی تلفنی و ... موفقیت هایی بود که روزی برام سخت بود ولی این شیوه بسیار گر است. بازهم عرض میکنم من تنها کسی نبودم که از این شیوه سریع جواب گرفتم. البته نباید لطف الهی را فراموش کرد.
اگر دوستانی از درمان خسته شدند و با شیوه خود راحت نیستند این شیوه بسیار موثر است. اگر برخی دوستانی که به این شیوه خوب جواب نمیدادن نمیدیدم توصیه نمیکردم.

HeartHeart
۱۰-۱۶-۱۳۹۲ ۰۵:۴۰ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط molaei ، hossein.amel ، kawoshgar ، ali.asoodeh ، RAMIN KIAN ، saeed_khojastehfar ، rooyaa
kawoshgar
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 710
سپاس شده 1979 بار در 223 ارسال

ارسال: #2
RE: لطفا این تایپیک را بخوانید
سلام
خیلی تبریک می گم که از شر لکنت خلاص شدید 1
روشی که گفتید ظاهرا همون سیستم rhs تو دستگاههای لکنت شکنه که کلمه باید بصورت ریتمیک و بخش بخش گفته بشه.
رو من که جواب نداد. Sad
۱۰-۱۶-۱۳۹۲ ۱۰:۲۴ عصر
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط ali.asoodeh
ahmadi
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 185
سپاس شده 328 بار در 67 ارسال

ارسال: #3
سلام.
هجی کردن رو زمانی که لکنتم خفیف بود به توصیه یه گفتار درمان امتحانش کردم. فوق العاده اثر گذاشت. ولی دیگه امتحانش نکردم.
۱۰-۱۷-۱۳۹۲ ۱۲:۲۶ صبح
kazem1365
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 64
سپاس شده 541 بار در 87 ارسال

ارسال: #4
ُسلام
من با دستگاه rhs هم کار کار کردم ولی این شیوه از rhs بهتر و طبیعی تر است. پیشنهاد میکنم با این شیوه حتما تمرین کنید.
من وقتی لکنتم زیاد بود با این شیوه تونستم خوب نتیجه بگبرم

HeartHeart
۱۰-۱۷-۱۳۹۲ ۰۷:۰۲ صبح
seied iman mozaffarpour
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 905
سپاس شده 2540 بار در 402 ارسال

ارسال: #5
با سلام.این روش همان سیلابیک هست کهجکلمات را بخش بخش میکنه.و با کمی تغیر لحن به سیلابیک آهنگین تبدیل میشه.رو من که خیلیتجواب داد البته وقتی که اجراش کنم.من که تونستم با اجرای این روش تا 80 درصد لکنت خودم رو گنترل کنم.

[تصویر:  6ate_kobo_banner_mazandaran95.jpg]
۱۰-۱۷-۱۳۹۲ ۰۷:۰۹ عصر
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط شاید منم!!؟
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان