چاپ اولین کتاب انجمن لکنت ایران

Powered By MyBBIran.com - Hamed

ارسال پاسخ 
مستند لکنت
نویسنده پیام
arian
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 2646
سپاس شده 2702 بار در 328 ارسال

ارسال: #21
RE: مستند لکنت
سلام
بنده مستند لکنت رو دیدم و سعی می کنم در ادامه نظرم رو راجب مستند بگم
البته فضای تاپیک کمی منفی و ملتهب هست ولی حتما دوستان تحمل نظر مخالف رو دارن و اگه ایرادی هم هست با مهربانی و تسامح از کنارش میگذرند.

مستند بسیار تلخی بود و دقایق بسیار سخت و تلخی رو با این مستند سپری کردم. با نظر دوستان که معتقدند مستند کمی ترحم برانگیزه موافقم.
دوستان گلایه دارند که چرا در مستند از توانایی های افراد دارای لکنت صحبت نشد و اینقد مستند ناراحت کننده ساخته شده.

معمولا در ساخت مستند کوتاه، کاگردان به دلیل ضیق وقت مجبوره هدف خودش رو مشخص و خط داستانی رو محدود به هدف تعیین شده کنه.
این مستند بیشتر معطوف به رنج لکنت و سختی های متعاقب اون بود. اشاره هایی به ناملایمت هایی که جامعه نسبت به افراد دارای لکنت داره داشت. خاطراتی که در این مستند مطرح شد خاطراتی بودند که اکثر ماها اونها رو تجربه کردیم. مثل خاطرات تلخ دوران مدرسه، برخورد بد معلمین و همکلاسی ها و نگاه نگران مادر و ...
بنظرم اتفاقاً با توجه به آگاهی بسیار پایین جامعه نسبت به لکنت و سختی و رنجی که فرد دارای لکنت متحمل میشه، کارگردان زاویه مناسبی رو برای پرداختن به موضوع انتخاب کرده.
در ابتدای مستند، لکنت برای بیننده ناآشنا معرفی میشه. تصاویر کلوز آپ از لب و دهان افرادی که شدیداً لکنت میکنن و معرفی مختصر لکنت توسط کارشناس. و بعد بیننده پای درد دل افراد دارای لکنت میشینه و حرفهایی که شاید ماها به اطرافیانمون هیچوقت نگفتیم بی پرده به تصویر کشیده میشه که به قول دوستان حس ترحم بیننده رو برمی انگیزه.
البته کارگردان برای اینکه بیننده دچار سوتفاهم نشده و افراد دارای لکنت رو افرادی منفعل تصور نکنه غالباً در محل کارشون با اونها صحبت میکنه. بنظرم انتخاب اشخاصی که در این مستند صحبت کردند بسیار آگاهانه و هوشمندانه بود. یک فروشنده، شخصی که در آزمایشگاه کار میکنه، هنرمند و خواننده و استاد دانشگاه.
کارگردان بطور ضمنی و غیر مستقیم به بیننده یادآوری میکنه که افراد دارای لکنت با وجود تمام این سختی ها و ناملایمتها در بطن جامعه هستد و جامعه ی لکنت به عنوان بخشی از جامعه ی مادر می تونه خروجی هایی مثل مغازه دار و هنرمند و آزمایشگاهی و استاد دانشگاه و... داشته باشه. لذا برخلاف نظر دوستان، معتفدم کارگردان توانایی های افرادی که پای درد دلشان نشستیم رو نشون داده. به علاوه افراد دارای لکنت در این مستند پیک نیک میرن، کلاس زبان میرن، سازدهنی میزنن و آواز میخونن و حتی میتونن با وجود لکنت با افراد انگلیسی زبان مصاحبه کنن! و این خود تاکید بیشتری بر این است که افراد دارای لکنت باوجود رنجی که به تصویر کشیده میشه زندگی ای مثل دیگران دارن.

نکته دیگه اینکه کارگردان از نظر شدت لکنت و دامنه تاثیراتی که لکنت میتونه بر زندگی فرد بگذاره بخوبی تنوع رو رعایت کرده. از طرفی ما شخصی رو در مستند میبینیم که لکنت بسیار شدیدی داره و لکنت تاثیرات بسیار زیادی در روابط و زندگی اجتماعیش داره (پروانه). شخصی که لکنت شدیدی داره ولی شغلی با موقعیت های گفتاری فراوان داره و به خوبی از پسش بر میاد (یاسین). افراد دیگه ای که همچنان (با شدتهای مختلف) لکنت میکنن. افرادی که درمان شده هستند و غالباً روان صحبت میکنند ولی کماکان در موقعیت های تنش زا لکنت میکنن. فردی که قبلا لکنت داشته و کاملا درمان شده و در فیلم لکنتی از ایشون شاهد نیستیم (خانم ملایی).

به همین خاطر فکر میکنم مستند بسیار فکر شده و حساب شده ساخته شده
البته مسلماً ایراداتی هم بهش وارد هستند.
مثلا به نظرم کارگردان باید اشاره بیشتر و محکم تری به درمان پذیر بودن لکنت میکرد و گفتاردرمانی رو به عنوان راه درمان لکنت به بیننده معرفی میکرد.

نکته آخر اینکه تلاش کارگردان برای معرفی لکنت و بالا بردن سطح آگاهی جامعه ستودنیه
در دنیایی که در رمان و فیلم و رسانه هرجا بخواهن فردی نابهنجار رو به تصویر بکشن لکنت هم ضمیمه ش میکنن مثل: داش آکل اثر صادق هدایت، آنسوی بهشت اثر فیتزجرارد، هری پاتر و سنگ جادو اثر رولینگ و..
و لکنت دستمایه طنز و لودگی به اصلاح فیلمی مثل اخراجی های 1 هست، تولید مستندی ولو به تلخی مستند لکنت خانم میرمعرب بسیار باارزش و شایان تقدیره

سال ها دل طلب جام جم از ما می کرد
وان چه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۶-۱۴-۱۳۹۶ ۱۰:۳۶ صبح، توسط arian.)
۶-۱۴-۱۳۹۶ ۰۸:۱۷ صبح
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط لبخند ، behnam.mohamadzadeh ، aramesh
لبخند
عضو انجمن

سپاس ها 23185
سپاس شده 16621 بار در 1459 ارسال

ارسال: #22
سلام دوستان عزیزم
متشکرم آرین که وقت گذاشتید و نظرتان را در مورد مستند لکنت نوشتید . امیدوارم دوستان در این بحث شرکت کنند. شما خیلی زیبا و بی طرفانه مواردی را مطرح کردید...من فقط می خوام به یه بخش کوچیکی اشاره کنم که چرا از دیدن این فیلم شوکه شدیم و ان را تحقیر آمیز و ترحم برانگیز تلقی کردیم
در اینکه دیدن این فیلم برای همه ما افراد دارای لکنت خیلی سخت و طاقت فرسا بوده ، هیچ حرفی نیست. این فیلم یاداور خاطرات و لحظه های سختی از زندگی همه ما بوده ....لکنتی را که همیشه تحقیر آمیز تصورش می کردیم و همیشه به انحنای مختلف سعی در پنهان کردنش می کردیم و خیلی از ما هنوز هم می کنیم....تمام اجتنابهای گفتاری و آن کوه یخ معروف لکنت که 90% آن مخفیه...یا بحث عدم پذیرش لکنت و دنبال بهونه های مختلف گشتن از دلیل ایجاد لکنتمون و بد و بیراه گفتن به بعضی افراد و وقایع و اطرافیان و غذا و حتی خدا....پس باید شوکه بشیم وقتی همه پنهان کاری ها رو می شه و آن رنج عظیم با کلوز آپ های آزاردهنده ....روی صفحه بزرگ تلویزیون به تصویر کشیده می شه....واقعاً غیر ممکنه که بشه در یک زمان کوتاه به همه ابعاد وسیع لکنت پرداخت....به نظر منم فارغ از تمام رنجی که از دیدنش کشیدم برای شروع خوب بود، می تونست خیلی بهتر باشه ولی کمالگرایی همیشه مانع از انجام هر کاری می شه که اصلاً مطلوب نیست...حتی برای افراد دارای لکنتی که یک عمر سر خودشون رو با پنهان کردن و عدم پذیرش لکنت گرم کردن و دنبال راه حل نگشتند....

بازم متشکرم آرین عزیز از شجاعت و نقد زیبا و منصفانه تون

:) خدایا شکرت به خاطر انجمن لکنت ایران.....فقط خدا می دانه چقدر منتظرش بودم
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۶-۱۴-۱۳۹۶ ۱۲:۱۳ عصر، توسط لبخند.)
۶-۱۴-۱۳۹۶ ۱۲:۰۱ عصر
 سپاس شده توسط arian ، behnam.mohamadzadeh ، aramesh
behnam.mohamadzadeh
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 2422
سپاس شده 4090 بار در 1214 ارسال

ارسال: #23
سلام
نحوه بیان نظرات مون خیلی می تونه مهم باشه و تاثیر مثبتی بر افرادی که خواننده هستند بگذارد
آقای آرین کامل نوشتند هم نقد کردند هم نقاط قوت را گفتند
شاید چند مورد نقاط قوت زیاد اشاره کردند، ولی مشخص بود که جانب دارانه نبود
نوشته های سرکار خانم متین مثل همیشه با زبانی دل نشین و شیوا بود(حتی در موضوعات این چنینی)
در مورد مستند لکنت صحبت های خوبی به خصوص در دو پیام آخر نوشته شد،نظر دیگری اضافه نمی کنم
تمرین کنیم حتی اگر با نظر دیگران کاملا مخالف هستیم، احترام بگذاریم و محترمانه نظر خودمون بگیم
در این تاپیک در پیام های گذشته انتقادها با زبان دوستانه ای بیان نشد و همین به نظرم باعث شد این موضوع به نتیجه ختم نشود

ان شاالله در آینده هم شاهد ساخته شدن مستندهای خوب و کامل تری از لکنت باشیم...
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۶-۱۸-۱۳۹۶ ۰۳:۱۷ عصر، توسط behnam.mohamadzadeh.)
۶-۱۸-۱۳۹۶ ۰۱:۴۸ عصر
 سپاس شده توسط لبخند ، arian
kawoshgar
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 710
سپاس شده 1979 بار در 223 ارسال

ارسال: #24
با سلام
کلا از دیدن فیلم هایی که توش یک نفر لکنت داره نفرت دارم. این فیلم رو هم نمی خواستم ببینم. ولی وقتی نظرات دوستان راجع بهش رو خوندم کنجکاو شدم. از طرفی هم یکی دوسال پیش یه پیام برام اومد که من هم تو این فیلم صحبت کنم ولی خب طبعا روم نشد و روم هم نخواهد شد!

بنظر من کلا فیلم خوب و مثبتی بود و بیشتر شیرین بود تا تلخ. چون در مقابل پرداختن به زندگی یک خانم که لکنت زندگیش رو فلج کرده، چندین نفر رو نشون می ده که زندگی شون روی رواله. این خیلی نگاه مثبتیه که من بعید می دونم این نسبت در واقعیت برقرار باشه! صحنه تدریس خانم دکتر ملایی هم خیلی تاثیر مثبتی روی بیینده داره چون نقطه اوج غلبه بر لکنت، رسیدن به توانایی تدریس و سخنرانیه.
(با این وجود به خانم zahra_70 حق می دم که اینقدر عصبانی باشن چون فیلم رو با خانوادشون دیدن. من هیچوقت حاضر نیستم به همراه خانوادم فیلمی رو ببینم که فردی توش لکنت حتی خفیف داره. چنین فیلم هایی که جای خود داره! )

با این وجود، چون ماها لکنت رو درک می کنیم و داریم باهاش زندگی می کنیم، تلخی صحنه های لکنت کردن افراد و یا خاطراتی که تعریف می کنن خیلی ماها رو آزار می ده و به نظرمون میاد که فیلم خیلی تلخه.
مثلا من نتونستم سکانس مربوط به فیلم سخنرانی پادشاه رو کامل ببینم. واقعا عصبی شدم. چون به سرعت یاد دو خاطره دور و نزدیک خودم افتادم که چطور جلوی ده ها و صدها نفر ضایع شدم و هیچ کاری جز گریه از دستم برنمیومد...
سایر صحنه های لکنت کردن افراد مثل صحنه های تاکسی گرفتن افراد و خاطره هایی که دوستان تعریف می کردن، اینها همه واقعیت لکنتن و وقتی کسی میخواد مستند بسازه، باید واقعیت ها رو نشون بده.
مطرح شدن موضوع لکنت و ازدواج هم به نظر من خیلی بجا بود. این یک واقعیته. هم برای آقایون هم برای خانم ها.
اینکه خانم zahra_70 اینقدر از مطرح شدن این موضوع شاکی هستن و موضوع رو به بی عرضگی اون خانم مربوطش می کنن، بی انصافیه. چون از یک طرف عدم درمان لکنت یک فرد، ربطی به بی عرضگی طرف نداره. از یک طرف هم محاله فردی در سن جوانی واقعا لکنت داشته باشه و سه موضوع دانشگاه، کار و ازدواج براش دغدغه نباشه. بهمین خاطر هم معتقدم این فیلم می تونست علاوه بر ازدواج، روی دانشگاه رفتن و کار پیدا کردن افراد دارای لکنت هم تمرکز بیشتری کنه.

در نهایت از ازاین که فیلم رو دیدم پشیمون نیستم. از اینکه تنهایی دیدم هم پشیمون نیستم!
(آخرین ویرایش در این ارسال: دیروز ۰۷:۵۲ عصر، توسط kawoshgar.)
۶-۲۶-۱۳۹۶ ۰۴:۳۴ عصر
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط لبخند ، arian ، behnam.mohamadzadeh
مسافر
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 6213
سپاس شده 3236 بار در 635 ارسال

ارسال: #25
سلام دوستان
دنبال اینم که این فیلم رو ببینم
کسی میتونه راهنمایی کنه از کجا میتونم پیدا کنم

وسیع باش و تنها ، سر به زیر و سخت
۶-۲۹-۱۳۹۶ ۱۰:۴۹ صبح
m_kuhestani
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 6850
سپاس شده 10332 بار در 977 ارسال

ارسال: #26
(۶-۲۹-۱۳۹۶ ۱۰:۴۹ صبح)مسافر نوشته شده توسط:  سلام دوستان
دنبال اینم که این فیلم رو ببینم
کسی میتونه راهنمایی کنه از کجا میتونم پیدا کنم

سلام.
اگر در گوگل سرچ کنید: "مستند لکنت"، اولین چیزی که می‌آورد سایت شبکه مستند و همان مستند لکنت هست. می‌توانید ویدئو را دانلود یا به صورت آنلاین ببینید.

و به ان ها گفتم:
افتابي لب درگاه شماست ,كه اگر در بگشاييد به رفتار شما مي تابد...
۶-۲۹-۱۳۹۶ ۰۱:۱۱ عصر
 سپاس شده توسط مسافر ، لبخند
مسافر
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 6213
سپاس شده 3236 بار در 635 ارسال

ارسال: #27
فیلم خوبی بود
واقعیت ها رو تا حدودی نشون داد
البته لکنت درجه بندی داره و دیدگاه همه افراد دارای لکنت در مورد این فیلم یکسان نیست ولی مخاطب این فیلم سایر مردم هستند تا در مورد لکنت بیشتر بدونند
سازنده فیلم تلاش کرد لکنت رو هر چه بیشتر و بیشتر نشون بده ولی سعی نکرد در موردش فرهنگ سازی کنه مثلا میتونست از مردم عادی در مورد لکنت سوال بپرسه و نظرشون و طریقه ارتباط با این افراد رو جویا بشه
پروانه رو دوست داشتم ، شجاعتش منو تحت تاثیر قرار داد
مرد فروشنده خیلی حرف میزد تعجب میکنم با این دامنه موقعیت کلامی چطور هنوز در این حد لکنت داشت
رامین کیان معصوم تر از اونی بود که تصور میکردم ، کاش یکی از آهنگهاشو میخوند
خانم دکتر ملایی نمونه یک فرد موفق ،ولی کاش لااقل یه دونه لکنت میکرد تا بیشتر بهش افتخار کنیم
سایر دوستان رو نشناختم
و یاسین عزیزم
بهت صمیمانه تبریک میگم و برات آرزوی خوشبختی میکنم ولی دلیل اشکاتو نفهمیدم ،امیدوارم اشک شوق بوده باشه

در کل فیلم خوبی بود
این واقعیت دنیای ماست ولی برای همه یکسان نیست
و در پایان اینکه از درمانگران چیز خاصی ندیدم سعی داشتن افراد دارای لکنت رو معرفی بکنن که اصلا نیازی به این کار نبود

سرافراز باشید

وسیع باش و تنها ، سر به زیر و سخت
۶-۳۰-۱۳۹۶ ۰۸:۴۲ صبح
 سپاس شده توسط لبخند ، kawoshgar
لبخند
عضو انجمن

سپاس ها 23185
سپاس شده 16621 بار در 1459 ارسال

ارسال: #28
(۶-۲۶-۱۳۹۶ ۰۴:۳۴ عصر)kawoshgar نوشته شده توسط:  ...... صحنه تدریس خانم دکتر لبخند هم خیلی تاثیر مثبتی روی بیینده داره چون نقطه اوج غلبه بر لکنت، رسیدن به توانایی تدریس و سخنرانیه.
......

در نهایت از ازاین که فیلم رو دیدم پشیمون نیستم. از اینکه تنهایی دیدم هم پشیمون نیستم!

سلام آقای کاوشگر
من توی ان فیلم شرکت نکردم یعنی شجاعتش را نداشتم 22....خانم دکتر مورد بحث شما خانم دکتر ملایی هستند. فکر کردم شاید لازم باشه از اشتباه در تون بیارم32

:) خدایا شکرت به خاطر انجمن لکنت ایران.....فقط خدا می دانه چقدر منتظرش بودم
(آخرین ویرایش در این ارسال: امروز ۰۹:۰۶ صبح، توسط لبخند.)
دیروز ۰۸:۵۶ صبح
 سپاس شده توسط kawoshgar
kawoshgar
عضو انجمن
عضو انجمن

سپاس ها 710
سپاس شده 1979 بار در 223 ارسال

ارسال: #29
(دیروز ۰۸:۵۶ صبح)لبخند نوشته شده توسط:  سلام آقای کاوشگر عزیز
من توی ان فیلم شرکت نکردم یعنی شجاعتش را نداشتم 22....خانم دکتر مورد بحث شما خانم دکتر ملایی هستند. فکر کردم شاید لازم باشه از اشتباه در تون بیارم32

سلام
بابت اشتباه پیش آمده از هر دو بزرگوار بالاخص سرکارعالی عذرخواهی می کنم
نمی دونم چرا این اشتباه پیش اومد
اصلاح شد
(آخرین ویرایش در این ارسال: دیروز ۰۷:۵۷ عصر، توسط kawoshgar.)
دیروز ۰۷:۵۴ عصر
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط لبخند
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان